От Скопие и Атина почти едновременно дойдоха изказвания, които вещаят спорът за името на Македония да приключи в рамките на няколко дни. Това стана ясно както от думите на македонския премиер Зоран Заев, така и от тези на гръцкия министър на въпните работи Никос Кодзиас.
До дни ще се проведе телефонният разговор между премиерите на Македония и на Гърция. Сега работим за създаването на необходимите условия за осъществяването на този разговор. Това каза македонският министър-председател Зоран Заев в отговор на въпроса кога ще се състои разговорът с неговия колега Алексис Ципрас, предаде БГНЕС.
Заев отказа да коментира интервюто на гръцкия външен министър Никос Кодзияс, който заяви, че на масата за преговори са останали три предложения: Република Северна Македония, Република Горна Македония и Република Нова Македония.
"Процесът е към самия край и вярвам, че той ще бъде щастлив и успешен... Да не избързваме с подробностите. Работим върху създаването на условия за телефонен разговор. Става въпрос за дни. След като това стане гражданите ще бъдат информирани, включително и за съдържанието му", подчерта македонският премиер, цитиран от държавното радио в Скопие.
"Въпросът е много чувствителен и ще бъдем внимателни. Искам тези дни да бъдат дни на успешен край на процеса.. когато всички подробности бъдат договорени, веднага ще ги споделя публично. Положението е чувствително и при нас, и в Гърция", поясни още Заев и добави, че накрая "гражданите ще се произнесат на референдум". Гръцкият министър на външните работи Никос Кодзияс изрази надеждата, че в близките дни ще се стигне до решение на дългогодишния спор за името на Република Македония между властите в Скопие и Атина. Пред държавната телевизия ЕРТ Кодзияс отказа да потвърди дали двете страни са се разбрали за "Република северна Македония".
На въпроса защо се отлага телефонният разговор между премиерите на двете страни - Зоран Заев и Алексис Ципрас Кодзияс, каза, че "след постигнатото споразумение около рамката на договора с външния министър Никола Димитров в Ню Йорк сега дойде времето да се каже голямото "Да" или голямото "Не". "Очевидно правителството в съседната държава бе изправено пред определени трудности и обсъжда някои преразглеждания на договора, но вярвам и се надявам, в близките дни всичко това да бъде преодоляно", каза още дипломат №1 на Атина.
Кодзияс подчерта, че името, което ще бъде договорено, ще бъде съобщено от премиерите на двете държави. Според него предишните правителства в Гърция са се съгласявали за много по-неприемливи предложения, включително и за двойна формула за използване на името - една в страната и друга за света.