Иракското правителство одобри днес реформите, предложени от премиера Хайдер ал Абади в отговор на протестите срещу корупцията и лошото състояние на обществените услуги, съобщи Франс прес, позовавайки се на официално комюнике.
"Правителството единодушно одобри първия план за реформи, представен от Абади на извънредно правителствено заседание", се казва в текста. Някои реформи, които изискват поправки в конституцията, обаче трябва да бъдат гласувани в парламента, уточнява АФП.
След седмици на протести срещу корупцията и лошото състояние на обществените служби иракският премиер Хайдер ал Абади огласи днес значителни реформи, включващи премахването на поста вицепрезидент, заеман от неговия предшественик и съперник Нури ал Малики, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Абади обяви реформите, някои от които изискват одобрението на правителството и парламента, два дни след като най-висшата шиитска институция в Ирак, аятолах Али ас Систани, отправи към него призив, "да бъде по-решителен" в борбата с корупцията и да изобличи публично политиците, които спъват реформите.
Абади днес призова да бъдат премахнати постовете вицепрезидент и вицепремиер като част от инициатива за подобряване на държавните финанси и ограничаване на корупцията, посочва Ройтерс.
Сред предложените от иракския министър-председател мерки е предложението за "незабавно" съкращаване на постовете на тримата вицепремиери и на тримата вицепрезиденти, сред тях и Нури ал Малики.
Тази мярка ще е тежък удар за Малики и предвещава конфликт между двамата политици, членове на една и съща шиитска партия – Дауа – в която бившият премиер все още има влияние, отбелязва АФП.
В комюнике, качено онлайн, премиерът Абади настоява за ревизиране на начина, по който се правят назначенията на висшите служители, тъй като общностите играят голяма роля в подялбата на властта.
Партийните и религиозните квоти трябва да бъдат премахнати, смята Абади и предлага вместо това кандидатите за отговорни функции да бъдат подбирани според компетенциите, честността и опита си от комитет, определен от министър-председателя.
В Ирак, където шиитската общност има мнозинство, държавният глава е кюрд, министър-председателят – шиит, а председателят на парламент – сунит.
Абади иска също "незабавно и глобално" намаляване на броя на охранителите на политиците. Това е истински проблем в Ирак, където някои официални лица се движат с команди телохранители, а други наемат по-малко от позволеното и прибират парите