Споразумението за бежанците между ЕС и Турция не функционира по план - връщането на нелегалните и преразпределението им се бавят, съмненията, че договореностите работят ефективно, растат. Това констатира "Дойче веле".
Турция заплашва да спре изпълнението на споразумението с Европейския съюз за бежанците, ако до октомври не получи безвизов режим. Междувременно в Брюксел си задават въпроса: имаме ли в действителност нужда от бежанското споразумение и функционира ли то изобщо? Отговорът на този въпрос не е еднозначен.
Броят на кандидатите за убежище и на мигрантите, преминали от Турция в Гърция, наистина е спаднал драстично от 20 март насам. Според експертите обаче това се дължи на бежанската политика на Европейския съюз, в рамките на която т.нар. Балкански маршрут бе затворен и това оказа своето сплашващо влияние върху мигрантите. Дори и само перспективата да те върнат от гръцките острови в Турция очевидно е обезкуражила мнозина да се впуснат в скъпото и опасно пътуване.
Броят на бежанците, върнати от Гърция в Турция, е много по-нисък от очакванията на авторите на пакта, сключен през март. Върнатите от април до края на юли бежанци са точно 468, а не хиляди, както се смяташе по време на срещата на върха Европейски съюз -Турция.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви тогава, че Европейския съюз го чака "херкулесова задача" и че Европейската комисия е изправена пред сложна логистична операция, която трябва да се извърши в кратки срокове. Държавите-членки на Европейския съюз трябваше да изпратят към 4000 служители в помощ на гръцката администрация.
Но и до днес в Гърция са пристигнали само 61 преводачи, 92 експерти по предоставянето на убежище, двама експерти по екстрадицията и 66 гранични служители, т.е. общо 221 души. Хората са достатъчно, за да изпълнят задачите си на гръцките острови, каза по този повод говорителка на Европейската комисия. Първоначалните искания били прекомерни.