Независимо по какъв сценарий ще стане, излизането на Великобритания от ЕС ще отслаби Общността. Това заяви вицеканцлерът на Германия Зигмар Габриел. "Самият факт, че Великобритания реши да напусне, е сериозно решение, което води до повишаване на неопределеността, до отслабване на Европа”, посочи той.
Според него все още е рано да се каже как ще протече "разводът” с Великобритания – по твърд или по-гъвкав начин. Докато това стане ясно, няма смисъл да се разсъждава докъде могат да стигнат отстъпките, които евентуално Брюксел ще направи пред Лондон, цмята Габриел.
По-рано председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер призова Европа да бъде по-твърда пред Великобритания по време на преговорите за Brexit. "Европейският съюз трябва да е непреклонен пред исканията на Великобритания за условията по напускането на Общността", категоричен е той.
"Не може с единия крак да сте вътре, а с другия вън", заяви Юнкер. И предупреди, че Великобритания рискува "да погази всичко, което е било построено" през последните 6 десетилетия на европейска интеграция. "Трябва да сме непоколебими в това отношение", категоричен беше той.
Неговото изказване идва дни, след като британският премиер Тереза Мей заяви, че иска споразумение за излизане от ЕС, което да предлага на Великобритания "максимална свобода" за опериране на единния европейски пазар, докато в същото време страната запази контрола върху миграцията, припомня БГНЕС.
В своето изказване Юнкер посочи също, че е от изключителна важност отделните държави в съюза да спазват поетите си ангажименти по отношение на приема на мигранти. "Ако страните не изпълняват поетите си ангажименти по разпределението на мигранти в ЕС, то това ще бъде началото на края", посочи той.
По думите му ако всеки път, когато някоя държава членка на общността не е съгласна с решение на ЕС, започне да организира референдум, за да утвърди чрез законодателството обратното мнение, то "управлението на ЕС ще стане просто невъзможно".
Става въпрос за проведения в Унгария референдум за приемането на квотното разпределение на мигранти от Италия и Гърция. На него мнозинството от избирателите отхвърлиха квотите. Въпреки това обаче решението е невалидно, тъй като допитването не събра необходимата избирателна активност.