Още преди започващата в четвъртък среща на върха на Европейския съюз (ЕС) Франция и Германия се натъкнаха на твърда съпротива срещу искането им за ревизиране на Лисабонския договор, така че страните членки, които нарушават бюджетните правила, да бъдат лишавани временно от право на глас в решенията на съюза.
Лидерите на двете държави искат реформа, която да позволява санкции срещу разточителните страни, както и създаване на постоянен спасителен фонд за еврозоната, предава АП.
Париж и Берлин твърдят, че реформата цели да бъдат предотвратени финансови кризи като тази в Гърция през пролетта.
„Много страни се противопоставят (на замразяването на правото на глас), така че първоначалната ни цел е да определим кой е най-добрият и най-лесният начин да изградим трайна система за решаване на криза без промяна в договора“, коментира финландският вицепремиер и министър на финансите Юрки Катайнен, цитиран от ДПА.
„Въпреки че може би е необходимо да имаме постоянен механизъм за кризи в далечен план, първото ни задължение е да гарантираме бързото и ефективно прилагане на всичките нови инструменти, които ще премахнат нуждата от използване на такъв механизъм“, пък е мнението на холандския премиер Марк Рюте.
Финансовите министри на ЕС предложиха мерки, които да принуждават страните членки да подобрят фискалната си дисциплина. Очаква се лидерите на съюза да одобрят тези мерки, които не изискват промяна в договора.