По-малко гърци отиват днес до урните. Това отчитат както наблюдателите от представените в последния парламент партии, така и членовете на избирателните комисии. Към момента избирателите, които отиват към урните, са по-малко както от последните парламентарни избори, така и от референдума, организиран от правителството на Алексис Ципрас.
Днес гласоподавателите в южната ни съседка за трети път през тази година отиват към урните. За първи път това се случи на 25 януари, когато отново бяха проведени предсрочни парламентарни избори. След това на 5 юли гърците бяха попитани дали са съгласни да им бъдат наложени ограниченията, за които настояваха кредиторите на Атина в замяна на отпускането на третия спасителен план за страната. Днес хората в Гърция отново трябва да дадат гласа си и да определят картината в новия парламент на страната след подадената от правителството на Алексис Ципрас оставка.
"Сега към избирателните секции идват по-малко хора спрямо броя им на миналите избори, а също и спрямо референдума. Възможно е дори до 60% от имащите право на глас да не се възползват от него", коментира пред "РИА Новости" наблюдател от СИРИЗА в една от избирателните секции. Ако прогнозата му се окаже вярна, това означава, че избирателната активност в Гърция може да падне д около 40%. Мнението му се подкрепя и от друг наблюдател – представител на основния конкурент на СИРИЗА - "Нова демокрация". Той обаче изразява по-голям оптимизъм и очаква хората да се запътят към урните по-късно. "Смятаме, че избирателите ще дойдат в края на изборния ден. Днес времето е хубаво и много хора са се отправили на разходка извън градовете", казва той.
По време на парламентарните избори през януари избирателната активност в Гърция беше 63.62%. Тенденцията към намаляване на желаещите да гласуват се наблюдаваше още по време на последвалия референдум. Тогава 62.15% от имащите право на глас отидоха до урните. Според наблюдателите на СИРИЗА и "Нова демокрация", както и според юриста на 632-ра избирателна секция, причината за намаляващата избирателна активност е, че гърците просто са се уморили от гласуване.