Вчера парламентът във Великобритания одобри започването на въздушна операция в Сирия срещу обекти на "Ислямска държава".
Днес вече изтребители "Торнадо" на Кралските ВВС нанесоха първата офанзивна операция над Сирия, каза говорител на министерството.
Редица сирийци обаче са неволни от това решение.
"Ал Ракка (столицата на ИД)" е изклана безмълвно, пише журналист, които се крие някъде от джихадистката столица.
"Нормално е да сме против ударите над Ракка, там все още има много цивилни. Великобритания трябва първо да приеме сирийските бежанци и тогава да бомбандира, това се отнася за целия Западен свят, който се включи в борбата срещу "Ислямска държава", пише журналистът.
Тези бомбардировки няма да победят терористите, просто ще накарат гражданите да страдат още повече, продължава анализа. Освен това "Ислямска държава" използва ударите като "коз", за да привлича още бойци, които пристигат от европейските държави в Сирия.
"Хората не могат да оцелеят в Ракка. Нищо не работи. Ето защо много хора се опитват да напуснат, но безуспешно", пише и кореспондент на ВВС за Турция Марк Лоен.
Той също подчертава, че въздушните удари единствено унищожават сгради и може би нефтени находища на ислямистите, но не толкова големи, колко пишат западните медии.
"За да бъдат победени джихадистите е необходима сухопътна армия", категоричен е Лоен.
Вестници Дамаск от тази сутрин също отправиха редица критики към Великобритания. Според сирийските журналисти, правителството на Камерън не е е съгласувало ударите си над Сирия с местното правителство, както направи Русия.
"Ако не го направят, мисията им ще бъде крайно неуспешна", смятат журналистите.
Междувременно сирийските активисти и опозиционни групи изразяват разочарованието си, че Западът не им дава подкрепа за свалянето на президента Башар Асад.
"Великобритания се е фокусирала върху грешния враг", вярва опозицията в Сирия.
"Режимът на Асад е ракът, а Ислямска държава в само израстъкът, който се развива, благодарение на правителството. Унищожаването на джихадистите е невъзможно, ако Асад остане на власт, но дори и да се случи, това само ще намали симптомите на сирийското общество, но болестта ще остане", пише Робин Ясин-Касаб, британски писател със сирийски корени.