Иракски бойци твърдят, че са гледали видеозаписи, от които ясно се вижда, как американски военни хеликоптери хвърлят оръжия на екстремистите от "Ислямска държава” (ИД). Много от противниците на халифата допълват, че имат познати и роднини, които са били свидетели на такива операции.
Обикновени хора също са виждали видеата, чували са историите и са стигнали до заключение, което може и да изглежда абсурдно на американците, но е широко разпространено сред иракчаните – че САЩ подкрепят ИД поради редица пагубни причини, чиято цел е запазване на американския контрол над Ирак, Близкия изток и , може би, петрола, съобщи в. Washington Post.
"Няма съмнение", твърди Мустафа Саади, който казва, че негов приятел е видял американски хеликоптери да доставят минерална вода на позиции на екстремисти от ИД. Той е командир на една от шиитските милиции, която миналия месец помогна за изтласкването на джихадистите от петролната рафинерия близо Байджи в Северен Ирак заедно с иракската армия.
"Ислямската държава” почти е приключила, каза той. "Те са слаби. Ако само Америка спре да ги подкрепя, можем да ги победим за дни". Представители на американската армия заявяват, че обвиненията са твърде пресилени, за да се наложи да им бъде отговаряно.
"Това е повече от нелепо", каза полковник Стив Уорън, който е говорител на армията в Багдад. "Ясно е, че никой на Запад няма да повярва в това, но за съжаление, това е нещо, на което сегмент от иракското население вярва."
Убеждението сред иракчаните, че САЩ по някакъв начин са в таен съюз с екстремистите, срещу които твърди, че се бори, обаче е широко разпространено в цялата разделена между сунити и шиити страна, и това говори за нещо повече от тревожното наследство на недоверие, което помрачава отношенията на САЩ с Ирак след инвазията през 2003 г. и последвалото оттегляне осем години по-късно.
В момент, когато нападенията на ИД в Париж и на други места се засилиха призивите за по-твърди действия на бойното поле, това е равнището на подозрение, с което се гледа на САЩ от Ирак, поради което не е ясно дали администрацията на Обама ще бъде в състояние значително да увеличи намесата си дори да иска да го направи.
"Какво влияние можем да имаме, ако те мислят, че подкрепяме терористите", пита Кърк Соуел, анализатор от съседна Йордания, който публикува бюлетина "В иракската политика". Един от примерите за това колко малко начини за постигане на цели имат САЩ, е как иракският премиер Хайдар ал-Абади пренебрегна изявлението на министъра на отбраната Аштън Къчър, че в Ирак ще бъде изпратен експедиционен корпус американски войски, които ще провеждат нападения, ще освобождават заложници и ще залавят лидери на ИД.
От полуавтономния район на Ирак Кюрдистан, където подкрепата за САЩ остава силна, заявиха, че биха приветствали чужди пехотни бойни части. Но Абади посочи, че те няма да са необходими. "Няма нужда от чужди наземни бойни части", каза той в изявление. "Всякаква подобна подкрепа и специални операции навсякъде в Ирак, които могат да бъдат разгърнати само след одобрение от страна на иракското правителство и в координация с иракските сили и при пълно зачитане на суверенитета на Ирак."
Според американски представител обвиненията за таен съюз между Щатите и джихадистите от халифата редовно биват разпространявани в парламента от политици шиити и се появяват в социалните мрежи. Тези действия са достатъчно упорити, за да се допусне, че става дума за кампания от страна на част от иранските съюзници в Ирак с цел подриване американското влияние.