Правителствата на три мюсюлмански страни – Бруней, Сомалия и Таджикистан, въведоха забрана за празнуването на Коледа. Всеки, който поиска да се потопи в магията на празника, съвсем реално може да усети затворническия живот и то за период от цели 5 години.
Сомалия – ислямизъм и страх
Сомалия сложи знак "забранено" на Коледата и Нова година с мотива, че те нямали нищо общо с Исляма.
"Ние предупреждаваме срещу честването на Коледата, която е само за християните", казва Шейх Мохамед Хейро, който ръководи сомалийското министерство на религията.
Пред държавното радио в Сомалия той заяви: "Става въпрос за вярата. Този коледен празник и неговите дрънчащи барабани нямат общо с Исляма", каза той.
Министерството е разпратило заповед до полицията и дори до националните служби по сигурността и разузнаването, като длъжностните лица са предупредени да възпират всяко коледно честване.
Обявлението е като ехо на ислямистите от Ал-Шабаб, които контролират столицата Могадишу от 2011 година. Едно от техните искания е забраната на Коледа.
Но засега не е ясно какво е подтигнало правителството към това обявление. Сомалия е почти изцяло мюсюлманска страна, но в нея има хиляди миротворци от Африканския съюз, включително от страните с преобладаващо християнско население Бурунди, Уганда и Кения.
Възможно е обаче и причината за забраната на Коледа да е друга. Властите се опасяват, че коледните тържества могат да предизвикат атаки от Ал-Шабаб.
Бруней – който има петрол, може да си позволи всичко
Бруней е мини държава на остров Борнео, която граничи с Малайзия. Вярвате или не, но тя е член на британската Общност на нациите, чиято основна цел е взаимно подпомагане на икономиките и разпространяване на демократичните ценности сред бившите колонии на Нейно Величество.
Само че султан Хасанал Болкиах явно не споделя особено идеята за демокрация, защото днес стана ясно, че е взел абсурдното решение да забрани Коледа.
Не на шега негово величество султанът на богатата на петрол страна издал заповед, според която празникът се оказва незаконен и всеки, който празнува го грози санкция, която започва от 20 000 долара и достига до пет години затвор.
Причината за това решение били страховете на властта, че Коледа се празнува прекомерно и открито, което би могло да въведе мюсюлманското население в заблуда.
Местните мюсюлмански водачи ликуват след заповедта, понеже смятат, че носенето на коледни шапки и други атрибути е равносилно на имитация на друга вяра.
Бизнесът е Бруней е получил инструкции да не прибягва до коледна украса.
Султанът е на власт в страната вече 50 години и вече въведе НК, основан изцяло на Шериата, в който има наказания като убийство с камъни, ампутации и др., пише Independent.
В социалните мрежи действията му се посрещат гневно и се чуват призиви за защита на правата на тези близо 7% от населението на Бруней, които са християни.
Таджикистан - щом няма да е Мраз, няма и да е Коледа
Властите в Таджикистан затегнаха още повече ограниченията за празнуване на коледните и новогодишните празници като забраниха коледните елхи и размяната на подаръци в училищата.
Тазгодишните забрани са най-строгите до сега в бившата съветска държава, която от известно време се опитва да ограничи празнуването на Нова година и най-вече на руската версия на Дядо Коледа – Дядо Мраз.
В документ на Министерството на образованието, цитиран от btv, се казва, че се забранява "използването на фойерверки, празнични храни, даването на подаръци и събирането на пари за празненства за Нова година, както и "поставянето на коледни дървета – живи и изкуствени" в училищата и университетите.
Очаква се в Таджикистан да има едно коледно дърво за кратко преди Нова година. То ще бъде поставено в столицата Душанбе, като се очаква да бъде премахнато малко след началото на 2016 г.
Таджикистан е предимно мюсюлманска светска държава, чието общество е разделено по отношение на съветското и руското влияние в страната, отбелязват експерти.
В нощта на Нова година през 2011 г. – 2012 г. мъж, облечен в традиционните дрехи на Дядо Мраз, беше намушкан до смърт пред дома на свои роднини в столицата. Близките му смятат, че инцидентът е по религиозни причини, според полицията инцидентът е в следствие на злоупотреба с алкохол.
Държавата налага ограничения и на отбелязването на сватби и погребения като в един от случаите властите глобиха с 600 долара мъж, който празнувал рождения си ден в заведение в Душанбе.