Все повече се задълбочава политическата криза в Кипър след мощния взрив във военната база в Мари на 11 юли, който отне живот на 13 души и хвърли съмнения върху политическия елит, че не е предприел действия във връзка със съхраняваните в базата опасни боеприпаси, въпреки че е знаел за проблема с тях.
След острата критика на опозиционните партии, президентът Димитрис Христофяс вчера поиска оставките на всички министри, за да предприеме широк ремонт на кабинета.
Всички членове на Министерски съвет днес подадоха оставки, след като вчера това направиха двама министри на ДИКО в 11-членното правителство, съобщи в. "Филелевтерос".
Ходът им се изтълкува като опит за засилване на натиска срещу президента да създаде широко коалиционно правителство, което да се справи с последствията от експлозиите и създадената енергийна криза, след като най-голямата електроцентрала излезе от строя и наложи въвеждане на режим на тока на острова.
След взривовете оставка подадоха ресорните министри на външните работи и на отбраната, които имаха отношение към трагичния инцидент.
След днешната среща на Христофяс с лидера на коалиционния партньор ДИКО Мариос Кароян, на която явно не е бил постигнат компромис, президентът разполага със списъци с имена на бъдещи министри.
Очаква се новите членове на Министерски съвет да бъдат представители на широката десница. Докато бъдат избрани, което се очаква в следващите дни, досегашните министри ще продължат да изпълняват задълженията си.
Освен политическата криза, островната държава върви и към икономическа такава, особено след като за пореден път икономиката на страната беше понижена от рейтинговата агенция Moody’s – от A2 на Baa1, заради опасенията за състоянието на бюджета и последиците за икономиката след експлозиите.
Financial Times дори коментира, че Кипър е на път да стигне до механизма за подкрепа на ЕС.