Британският премиер Тереза Мей се извини на гражданите на ЕС, пребиваващи и работещи в страната, които са получили писма от Министерството на вътрешните работи с ултиматум, че имат един месец да напуснат Великобритния или ще бъдат депортирани. Тя увери, че въпросните стотина писма са били изпратени "по погрешка", предаде Дарик.
"Близо 100 писма с такова съдържание са били изпратени, но по грешка", обясни Мей. И подчерта, че правата на гражданите на Европейския съюз не са променени.
Тази кореспонденция стана известна, след като жена от Финландия, женена за англичанин и живееща в Кралството от 10 години, разпространи писмото в социалните мрежи.
Тереза Мей потвърди, че статутът на гражданите на ЕС е непроменен.
"Tова е грешка на Министерството на вътрешните работи. Разбирам, че бързо са започнали да се свързват с хората, които са получили тези писма и да ги уверят, че няма да бъдат депортирани, а гражданите на Европейския съюз, живеещи тук в Англия - че техните права и статут не са се променили", каза Мей.
Британското правителство неколкократно обясни на 3,5 милиона емигранти от ЕС, че няма нужда да подават документи за постоянно жителство, защото тяхното пребиване в Кралството не е под риск. След допусната грешка от Вътрешното министерство са се обадили на финландката, за да й се извинят, но не са и предложили да покрият съдебните й разноски, възлизащи на 4000 паунда.
Междувременно излезе и актуалната статистика на броя на емигрантите от ЕС във Великобритания, която опроверга напълно британските медии от преди седмица, които твърдяха, че има бум на пришълци след референдума за Брекзит, особено на граждани от България и Румъния.
За периода от 12 месеца, приключващ през март, нетната миграция във Великобритания е спаднала с 81 000 души - до 246 000 души, което е най-ниското равнище от три години, предаде Ройтерс.
Над половината от спада се дължи на факта, че граждани на ЕС напускат Великобритания, а пристигащите на Острова намаляват, сочат официалните данни, публикувани днес.
След референдума през юни 2016 г., на който британците с малък превес решиха да напуснат ЕС, нетната миграция или разликата между пристигащите и заминаващите, намалява, като най-високата й стойност бе 350 000 души, според британската статистическа служба.
Общо 122 000 европейски граждани са напуснали Великобритания през разглеждания период спрямо 31 000 предходната година, посочва Асошиейтед прес. Най-големият спад при най-новите данни се дължи на гражданите на 8-те източноевропейски страни, присъединили се към ЕС през 2004 г.
Нетната миграция на граждани от ЕС се е понижила с 51 000 до най-ниското си равнище за 12-месечния период, приключващ през декември 2013 г. От обща нетна миграция 246 000 около 127 000 души са от ЕС за разглеждания период.
Великобритания заяви, че иска да гарантира правата на европейските граждани, живеещи в страната, които са изключително важни за строителния сектор, хранителната промишленост и хотелиерството.
Някои граждани на страни от ЕС решават да напуснат страната заради поевтиняването на британската лира, което намалява стойността на заплатите им в родните им страни. Това буди притеснение сред компаниите, които се безпокоят от инфлация при заплатите и невъзможност да попълнят дефицита на квалифицирани работници с британци.