Губернаторът на Калифорния Джери Браун подписа законопроект, който позволява на нелегалните имигранти да получават стипендии за образование в щатски колежи и университети, съобщи lenta.ru
Имигрантите ще имат достъп само дo тези стипендии, които са финансирани от частния сектор.
Законът получи в САЩ прозвището "California Dream Act" ("Калифорнийски закон мечта), тъй като според неговите привърженици той ще даде на младите имигранти, учили минимум 3 години в американско училище, по-големи възможности да легализират престоя си в САЩ. За да започне процедурата по получаване на легален статут, имигрантите трябва да докажат че живеят на територията на страната най-малко от 5 години.
Опонентите на закона пък казват, че той дава лъжлива надежда на имигрантите, тъй като след получаване на колежанска диплома фактическия им статус не се променя, а до получаване на гражданство те не могат да претендират за официална работа. Републиканците изразиха опасения, че така нелегалните ще могат да се конкурират за образование с местните жители и легалните имигранти.
Предшественикът на Браун Арнолд Шварценегер наложи вето на предишната редакция на законопроекта. Очаква се калифорнийските законодатели да разгледат и въпроса за предоставяне на нелегалните имигранти на достъп до стипендии, финансирани от бюджета.
Под името "DREAM Act" в САЩ е известен федерален законопроект, различни версии на който се разглеждат от 10 години. Той предвижда предоставяне на статут на постоянни гражданин на САЩ на потомците на имигранти, които живеят в САЩ от деца, получили са образование в американски колеж или са отслужили в американските въоръжени сили. За 10 години в законопроекта са внесени десетки поправки. През май 2011 г. в Сената на САЩ беше представена най-новата му версия.