Каталуния гласува

В страната се провежда символичен референдум за независимост на областта

по статията работи: Теодора Кокаланова | 09.11.2014 | 17:42

В Каталуния се провежда символичен референдум за независимост на областта. Допитването предизвика гнева на властите в Мадрид, които обявиха, че вотът няма никаква правна стойност. Гласуването е предизвикателство към правителството в Мадрид и съдебните власти.

Премиерът Мариано Рахой заяви, че допитването няма да има никакъв ефект и призова жителите на региона да се върнат към "здравия разум", съобщава BBC. Rеферендумът, макар и символичен, предизвика истинска еуфория в Барселона.

За да заобиколят законовите пречки, поддръжниците на идеята за независимост решиха да проверят обществената нагласа под формата на неформално допитване.

Въпросът, на който отговорят 5,4 млн. жители на североизточната автономна област, е "Желаят ли Каталуния да стане държава и ако да, трябва ли тя да бъде независима?". Според последните социологически проучвания половината каталунци искат независимост, другата-не.

Североизточната автономна област е един от най-развитите икономически райони в Испания, който произвежда близо 20% от националното богатство. Много от големите местни компании се опасяват, че в случай на отделяне от Испания те ще загубят държавните и европейски субсидии.

 

 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.