В Каталуния се провежда символичен референдум за независимост на областта. Допитването предизвика гнева на властите в Мадрид, които обявиха, че вотът няма никаква правна стойност. Гласуването е предизвикателство към правителството в Мадрид и съдебните власти.
Премиерът Мариано Рахой заяви, че допитването няма да има никакъв ефект и призова жителите на региона да се върнат към "здравия разум", съобщава BBC. Rеферендумът, макар и символичен, предизвика истинска еуфория в Барселона.
За да заобиколят законовите пречки, поддръжниците на идеята за независимост решиха да проверят обществената нагласа под формата на неформално допитване.
Въпросът, на който отговорят 5,4 млн. жители на североизточната автономна област, е "Желаят ли Каталуния да стане държава и ако да, трябва ли тя да бъде независима?". Според последните социологически проучвания половината каталунци искат независимост, другата-не.
Североизточната автономна област е един от най-развитите икономически райони в Испания, който произвежда близо 20% от националното богатство. Много от големите местни компании се опасяват, че в случай на отделяне от Испания те ще загубят държавните и европейски субсидии.