едновременно биологична майка на бебето и баща според закона
В. "Република” интервюира психоложката и психиатърка Матилде Виниери от Университета на Палермо. Според нея е допустимо по време на трансформацията от женски в мъжки пол човекът да забременее въпреки приемането на тестостерон. Професорката казва, че познавайки много хора в положението на Марко, знае, че много от тях преди още да започнат хормонално лечение, замразяват яйцеклетки или сперма с помощта на специални техники. Така някои след това стават родители с помощта на сурогатни майки. Според италианската професорка трансродителството съществува в онези страни по света, където износването на деца за други не е забранено.
Римският всекидневник цитира лекари от столичната болница, според които Марко в момента е много объркан от ситуацията. Според психиатърката, ако се окаже, че психиката му не би приела бъдещо "майчинство”, би било по-подходящо да се пристъпи към т.нар. терапевтичен аборт. И всичко това, въпреки че според италианския закон може да се направи в петия месец, само ако са налице аномалии в плода.
Друг вариант е Марко да абортира в чужбина, или пък да роди детето и да го остави за осиновяване. Според психиатърката обаче
не е изключено Марко да е допуснал съзнателно този "инцидент”, за да задоволи волята си да бъде родител в страна, която би заклеймила подобно желание.
На Апенините още от 1982 г. съществува закон, разрешаващ смяната на пола за трансджендърите.
Касационният съд в Рим през 2015 г. постанови, че стерилизирането или хирургическата операция за смяна на пола не са задължителни условия за законовата му смяна. От 2020 г. в Италия са безплатни хормоналните лекарства за трансджендърите , които променят пола си и които са започнали този процес след положителното мнение на комисия от експерти. На 6 юли 2023 г. съдът в Трапани разреши на жена трансджендър да смени името си на мъжко и без да се е подлагала на хормонални терапии и на хирургически операции. Това е първата подобна присъда в Италия.