Генералният директор на Международната организация за атомна енергия (МААЕ) Юкия Амано осъди поредният ядрен опит на Северна Корея, извършен тази сутрин. "Ядреният опит, извършен от КНДР, нарушава редица резолюции на Съвета за сигурност на ООН и е проява на повтарящо се незачитане на изискванията на международната общност", заяви Амано, цитиран от АФП и БГНЕС.
"Комунистическа Корея извърши успешно изпитание на ядрена бойна глава", съобщиха севернокорейските власти и предизвикаха бурни критики и осъждане по света.
Правителството в Южна Корея веднага излезе с изявление, че "маниакалната безразсъдност на младия лидер Ким Чен Ун може да доведе до самоунищожение".
Медиите в Пхенян съобщиха, че ядреният опит с новосъздадена ядрена бойна глава е постигнал целта си и е бил извършен на полигон в северната част на страната. Държавната телевизия пък обяви, че това "бил най-големият ядрен опит досега, с мощност 10 килотона".
Новината за ядрения опит беше разпространена, след като сеизмичните монитори регистрираха "изкуствено земетресение” около мястото на полигона на изстрелване от 5,3 степен.
Представител на южнокорейската метеорологическа агенция обяви, че "10-килотоновата експлозия е била малко по-слаба от бомбата над Хирошима, която е била с мощност 15 килотона”.
Ако Пхенян успее да създаде ядрено устройство - достатъчно малко, за да се монтира на бойна глава, подобри точността на ракетите си и увеличи обхвата им, може да е в състояние да осъществи отдавнашната си цел да поразява американски мишени. В миналото тези закани са били омаловажавани от международната общност, коментира ТАСС.
Сега учените ще се опитат да анализират ядрения опит, за да разберат какво точно устройство е било тествано и доколко това представлява научен пробив, включително и дали става дума за стандартна атомна бомба, за по-мощна водородна или за термоядрена.
Япония ще изпрати самолет да вземе проби от въздуха, за да се анализира евентуална радиация.
Мощният ядрен опит постави в неудобно положение основния съюзник на Северна Корея - Китай. Пекин заяви, че "категорично се противопоставя на ядрения опит", но си остави пространство за маневри, запазвайки като приоритет целта да не допусне рухване на севернокорейския режим, което може да създаде криза на границата и да промени баланса на силите на Корейския полуостров в полза на САЩ.
От Американско-южнокорейския институт при университета "Джонс Хопкинс" посочиха, че последният ядрен опит е показал, че стратегията на Вашингтон и Сеул за сдържане на Пхенян се е провалила.
"Не трябва да ни изненадва, че Северна Корея продължава да провежда ядрени опити, за да подобри възможностите на нарастващия си арсенал. Нито трябва да очакваме Китай да реши този проблем вместо САЩ”, изтъкна Джоуел Уит от Института САЩ-Южна Корея.