Германският канцлер Ангела Меркел призова за по-тясно международно сътрудничество, за да се осигури достъп до ваксини срещу коронавируса на срещата на върха на Г-20, която се провежда онлайн, съобщава "Дойче Веле", предаде БГНЕС.
"За да се спре пандемията, ваксинацията трябва да е възможна и достъпна за всяка държава. Средствата, отпуснати за това, не са достатъчни … Нуждаем се от надеждно финансиране, по-ефективно сътрудничество и независимост при вземането на решения”, каза тя. Целта на международната кампания е да предостави 2 милиарда дози ваксина до края на 2021 година. "За тази инициатива вече са събрани почти 4,2 милиарда евро. Приносът на Германия е над 500 милиона евро”, обясни Меркел.
Говорим по-специално за активирането на глобалния механизъм COVAX, който има за цел да осигури на страните по света равен достъп до безопасни и ефективни ваксини след тяхното лицензиране и регистрация. Тази инициатива се координира съвместно от Коалиция за иновации за готовност за епидемия (CEPI), Глобалния алианс за ваксини и имунизация (GAVI) и Световната здравна организация (СЗО). Мисията на COVAX е да разпространява безопасни и ефективни ваксини между страните, участващи в инициативата, до края на 2021 г. пропорционално на тяхното население. Към днешна дата 172 държави са се присъединили към COVAX, включително Китай, но не и САЩ.
Борбата с пандемията, международната икономическа криза и изменението на климата се превърнаха в основни теми на срещата на върха на Г-20, която се провежда на 21-22 ноември под председателството на Саудитска Арабия.
Форумът беше открит от крал Салман бин Абдел Азиз Ал Сауд. Той също така се изказа в полза на справедливото разпределение на ваксините и да ги направи достъпни за развиващите се страни.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп също участва в срещата на върха. Преди това Вашингтон обяви оттеглянето си от СЗО, което официално е планирано за юли 2021 г. Ръководителят на Белия дом обвинява СЗО, че е закъсняла с информирането за реалната заплаха от коронавирус и е повлияна от Китай.
Г-20 е неформална асоциация на най-големите икономически развити и развиващи се страни, която съществува от 1999 г. Според редица експерти Рияд се опитва да използва настоящото председателство на Г-20, за да подобри имиджа на страната в света.