"Великобритания е стратегически партньор в Европа, важен съюзник в рамките на НАТО и ценна страна по въпроси от регионален и глобален характер. Очакваме това да се запази и след решението на британския референдум. За нас обаче от основно значение е да се гарантират правата на българските граждани, които живеят и работят във Великобритания. Британското правителство работи върху изработването на мандат за преговори. Тепърва предстоят разговори по темата като, естествено, статутът на нашите сънародници ще е основна част от този дебат". Това е заявил министърът на външните работи Даниел Митов по време на разговора с британския първи дипломат Борис Джонсън, който бе сред двигателите на отделянето на Обединеното кралство от ЕС.
Срещата се състоя в рамките на работното посещение на българския външен министър в Лондон, съобщи пресслужбата на министерството на външните работи. Двамата са обсъдили бъдещите отношения на страните от ЕС с Великобритания след референдума на Острова.
"Гарантирането на европейската сигурност е приоритетна цел за България и за Великобритания. Постигнахме съгласие за задълбочаване на сътрудничеството в справянето с миграционните потоци и борбата с тероризма", е посочил Митов.
Той е заявил още, че Обединеното кралство оценява важността на защитата на българо-турската граница като първа външна граница на ЕС, а страната ни очаква солидарен подход за изграждането на капацитет за максимален контрол на границата и ефективна борба с нелегалната миграция и трафика на хора.
Сред темите на разговор са били и конфликтът в Сирия, хуманитарната криза в Алепо и нуждата от помощ в тази насока. Външните министри са посочили необходимостта от съвместни усилия на страните от Европа, включително България и Обединеното кралство, за решаването на кризата и спазване на международното хуманитарно право.
По отношение на сътрудничеството в рамките на НАТО Митов е заявил, че британското правителство е поело ангажимент да участва в засиленото присъствие на НАТО по Югоизточния фланг в контекста на решенията от Срещата на върха на НАТО във Варшава, засягащи сигурността на източноевропейските страни-членки.