Британските военни в Афганистан осъществяват неизпълнима от военна гледна точка мисия, при която се опитва да наложат на афганистанците чужда на тях идеология. Това са неутешителни и тревожни изводи, които съдържа доклад на министерството на отбраната на Великобритания, който стана публичен благодарение на Закона за свобода на информацията.
По мнението на военни специалисти, не е по силите на НАТО да вземат под контрол базови точки на въстаниците или да предложат защита на мирното население на страната. Експертите от британското военно ведомство стигат до заключението, че няма никакви гаранции, че афганистанското правителство ще може да остане на власт и да държи контрола в страната след изтеглянето на коалиционните сили, планирано за 2014 г.
Афганистан ще остане сериозно повредена и изключително слаба икономическа база, а Западът ще трябва още дълги години да оказва подкрепа, се казва още в доклада от Лондон.
Освен това, дори и ситуацията в Афганистан да се стабилизира, това едва ли ще помогне на правителството в Кабул, тъй като съседите не са заинтересувани от успеха му. Авторите на доклада под съседи имат предвид преди всичко Пакистан, пише ВВС.
Докладът на центъра Анализа към министерството на отбраната на Великобритания е озаглавен "Уроци от съветския преходен период в Афганистан" и прави редица съпоставки между военните кампании на СССР и НАТО в страната, въпреки че ги делят десетилетия.
Главна отличителна черта и на двете кампании е това, че се поставя за цел да се наложи чужд мироглед на афганистанския народ. В единия случай това е комунистическата идеология, а в другия е заложена демокрацията. Прави впечатление и това, че и двете страни се отказват от своите амбиции, когато осъзнават, че не е възможно да постигнат победа в тази война.
В доклада се посочва, че и двете военни кампании са поддържали корумпирани и непопулярни централни правителства в борбата си срещу бунтовниците, които се ползват с обществена подкрепа в регионите, имат силна религиозна мотивация и отделно на това имат бази извън страната.
Сходство между двете кампании се открива и в това, че нито 40-тата съветска армия, нито силите на коалицията не са могли да нанесат поражение на муджахидините, да установят контрол над афганистанските граници и да защитят мирното население.
Британските военни са болезнено откровени и когато анализират международната реакция на военните кампании, които "в оценката на международната общност се провалиха и доведоха до загуба на стратегическо глобално лидерство".
Също така в доклада се посочва, че дори и предварително оповестени плановете за изтегляне не са се спазвали – както от СССР, така и сега от НАТО, което довежда до ужас американските и британските командири.
Авторите на доклада се въздържат от окончателен извод, като предлагат той да се направи едва след извеждането на войските от коалицията от Афганистан. Като реалистична база за сравнение британските анализатори предлагат да се вземе обективната ситуация в страната след напускането на съветските войски и продължителността на управлението и жизнеността на правителството в Кабул. Ако паралелите, които се правят в момента, останат в сила и след изтеглянето на НАТО, то не може да се очаква дълъг живот на властта в Кабул, се посочва още в доклада.