Мъките на Атина отиват към приключване. Поне засега. В понеделник страната ще получи мостовия кредит в размер на 7.16 млрд. евро. Това съобщава еврокомисарят по въпросите на еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис, предаде ТАСС. "Имаме споразумение за мостовия заем за Гърция в размер на 7.16 млрд. евро. Това означава, че сумата ще бъде получена от Атина в понеделник", казва той.
Вчера стана ясно, че Еврогрупата е достигнала до принципно съгласие за предоставяне на 3-годишна програма за помощ на Гърция в рамките на Европейския стабилизационен механизъм.
"Стъпвайки върху положителните оценки на европейските институции във връзка с приемането от гръцкия парламент на закона за реформите, днес днес Еврогрупата постигна принципно съгласие за предоставяне на 3-годишната спасителна програма за Гърция", казва още Домбровскис.
Отпускането на мостовия заем на Атина е само част от общата сума, която гърците се очаква да получат след като се договориха с кредиторите си. Условие страната да получи поредния многомилиарден транш обаче беше тя да отговори на условията, поставени й от Брюксел и Международния валутен фонд, които се изразяваха предимно в реформи и въвеждането на нови бюджетни икономии. Общата сума, която ще бъде предоставена на Атина се очаква да достигне 80-90 млрд. евро.
Помощта, която в понеделник ще получи Гърция, не идва даром. Срещу това Атина се ангажира да повиши ставката на Данъка за добавената стойност (ДДС). Според финансовото министерство в Атина така страната изпълнява главното обещание, дадено в преговорите с кредиторите. Рязко увеличение на ДДС-то ще има за храната в ресторантите и за обществения транспорт. "Прилагането на новите данъци може да започне още в понеделник", казват още от гръцкото финансово министерство.