До месец май работна група от Асоциацията на европейските ядрени регулатори ще предложи как да бъдат направени стрес тестовете на атомните централи в Европа.
Такъв е планът представен от председателя на асоциацията Юка Лааксонен в интервю за БНР.
Лааксонен обясни, че тестовете ще се опират на физически проверки в централите и вероятно ще продължат около шест месеца. Според него на стрес тестовете няма да има провалили се.
По думите му резултатите от тези стрес тестове не са от такова естество, че да може да се каже за някого, че се е провалил.
Ако някоя централа покаже пропуски на тестовете, това означава, че операторът трябва да вземе допълнителни мерки за сигурност. При старите централи това може да отнеме повече време.
"Но решението дали временно да се затвори една АЕЦ е въпрос на национален суверенитет и от компетенцията на съответното правителство и регулаторна агенция", посочи Лааксонен.
Според него на този етап няма нужда от подобно нещо, освен ако тестовете не откроят някакви изненади.
"Очакванията ми са, че всяка централа ще открие по нещо, което трябва да се подобри, но то може да бъде коригирано в нормален режим в рамките на една-две години", коментира Лааксонен.
iNews припомня, че след аварията в ядрената централа "Фукушима", предизвикана от земетресението на 11 март и последвалото цунами, Европейският съюз взе решение да направи проверка на всички ядрени мощности на територията на общността. Такива тестове ще бъдат направени и съвместно с Русия.
Председателят на Асоциацията на европейските ядрени регулатори беше категоричен, че няма причина за
замразяването на строежа на нови ядрени мощности.
И до този момент няма яснота до къде са стигнали преговорите по налагане на тримесечен мораториум върху проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". Преговорите между българската (НЕК) и руската страна ("Ростом") се в предишните два дни, точно при изтичането на крайния срок 31 март.