Британският премиер Тереза Мей ще внесе днес официалните документи за започване на развода с Европейския съюз. С това Обединеното кралство ще тръгне по пътя на неизвестното и ще навлезе в двугодишен период на преговори с неясен край, които ще са изпитание за издръжливостта на ЕС, съобщи Ройтерс. И допълва, че това сe случва за пръв път в историята на най-успешния икономически и политически проект на континента след края на Студената война.
Девет месеца след като британците гласуваха за напускане на блока, Мей ще уведоми днес председателя на Европейския съвет Доналд Туск в писмо, че страната й действително напуска клуба, към който се присъедини през 1973 г.
В следващите 48 часа от получаването на писмото Туск ще изпрати на 27-те държави проект за общите принципи на позицията, от която те ще преговарят с Лондон. Той ще представи вижданията си днес в Малта на конгреса на Европейската народна партия. Посланиците на 27-те ще се съберат днес да обсъдят проекта на Туск. На 29 април ще има извънредна среща на държавните и правителствени лидери за одобряване на единна позиция. Докато се сглобят екипите може да минат 2 месеца. Това обаче не удължава срока - през май 2019г. той изтича.
И Лондон, и 27-те страни партньори навлизат в непозната територия. Присъединилата се през 1973г. Великобритания ще стане първата страна, която е напуснала съюза. Фактът, че това е една от най-големите икономики в Европа, прави процеса още по-сложен и засягащ съдбата на десетки милиарди евро от европейските програми.
Днес Тереза Мей ще уведоми и парламента в Лондон за писмото си. Депутатите в Уестминстър ще имат последната дума, защото Върховният съд потвърди правото им да одобрят сделката с ЕС, сключена от преговарящите.
Мей, която отначало бе противник на Брекзит, стана премиер в политическата суматоха, обхванала острова след референдума на 23 юни м.г. Тя разполага с две години да уреди условията на развода, преди той да стане факт в края на март 2019 г.
The PM has signed the letter which will trigger Article 50 tomorrow, starting negotiations for the UK to leave the EU. pic.twitter.com/jHerwJs4g9
— UK Prime Minister (@Number10gov) March 28, 2017
Изходът от преговорите ще предопредели бъдещето на петата най-голяма икономика в света, възлизаща на 2,6 трлн. долара. Предстои да видим дали Лондон може да запази позицията си на един от двата най-големи световни финансови центъра.
За ЕС, който вече се олюлява от поредица кризи, свързани с дългове и бежанци, отделянето на Великобритания е най-тежкият удар за последните 60 години изграждане на европейско единство.
Премиерът прави този драматичен ход в момент, когато отново е поставено под въпрос единството на Обединеното кралство. Малко преди Мей да подпише писмото до Туск парламентът в Единбург даде зелена светлина на шотландското правителство да организира референдум за независимост през 2018 или 2019 година. Британското правителство, от което зависи да позволи подобно допитване, веднага отхвърли вота. В Северна Ирландия, където също доминиращият вот бе за оставане в ЕС, се засилват призивите за присъединяване към Ирландия.
Преговорите ще подложат на сериозно изпитание и единството на Европейския съюз. Страните членки вече бяха предупредени от Брюксел, че Лондон може да опита да им предожи сепаративни търговски условия, за да разбие общата им позиция по сложни въпроси като финансите, икономиката и сигурността в Европа.
От друга страна, Европейският парламент подготвя резолюция, с която да подкрепи противниците на Брекзит във Великобритания и да ги окуражи да спрат преговорите за развод с ЕС. Ако и другите 27 страни се съгласят, процесът може да бъде прекратен, твърдят евродепутати, но дори само споменаването на подобна възможност би отслабило позициите на основните преговарящи - Мишел Барние от името на Европейската комисия и Ги Верхофстад от Европарламента.
Даунинг стрийт публикува снощи снимка, увековечаваща момента, в който Мей подписва официалното писмо, което ще промени коренно съдбата на Обединеното кралство, когато бъде връчено днес на Туск, отбеляза АФП.