Нов закон в Унгария събуди недоволството на журналистите в страната и на редица международни организации.
Европейската комисия (ЕК) също има "съмнения" относно новото унгарско законодателство в медийния сектор. Основното притеснение на Брюксел е дали не се нарушава независимостта на медиите с въвеждането на нов орган, който ще ги контролира.
Малко преди Коледа европейският комисар по цифрова икономика Нели Крус е изпратила писмо до унгарските власти, в което изразява своите "притеснения" и настоява за уточнения и обяснения от страна на Будапеща. Това съобщава говорител на ЕК, цитиран от АФП.
Изразените съмнения са относно възможностите на новата медийна власт да действа независимо, както и за това на какъв принцип е създадена тя.
Всъщност и петимата членове на новия Медиен съвет са членове на управляващата партия Фидес.
В понеделник Асоциацията за международна преса в Брюксел официално заклейми новата организация като "заплаха за свободата на изразяване" и поиска нейното отменяне.
От своя страна, унгарските власти казват (в отговор на изпратеното преди Коледа писмо), че гласуваното законодателство не е в противоречие с правото на Общността и обещават, че ще предоставят допълнителни обяснения в близко бъдеще.
Сред новите правила, въведени със закона от 1-ви януари, са глоби в размер на до 730 хил. евро за радио-телевизионни вериги, които "засягат обществени интереси, обществения ред и морал", както и за "пристрастни информации", без обаче всички тези понятия да са точно дефинирани.
Законът позволява още на Медийния съвет да принуждава журналистите да разкриват своите източници, когато се отнася до въпроси, касаещи националната сигурност.
Законовите промени станаха обект на критики още от страна на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, няколко европейски правителства (сред които германското), организации за защита на правата на човека и други.