Съветът за сигурност на ООН единодушно одобри резолюция, която призовава за засилване на проверките по летищата, за да се разкриват и осуетяват терористични атаки срещу гражданската авиация. Резолюцията беше внесена от Великобритания на извънредното заседание на 71-вото Общо събрание на ООН в Ню Йорк. То бе свикано спешно във връзка с още по-тревожната ситуация в Сирия и подновяването на боевете след провала на нестабилното примирие, сключено в Женева между САЩ и Русия. Там присъстваха президентът росен Плевнелиев, който изнесе реч пред събранието, генералният директор на ЮНЕСКО и пбългарски кандидат за генерален секретар на ООН Ирина Бокова, вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова и външният министър Даниел Митов.
В документа на ООН се настоява "страните да засилят сигурността по летищата, да споделят информации за евентуални заплахи и да предоставят актуализирани списъци на пътниците на националните власти", съобщава БНР.
Междувременно вчера на един от терминалите в нюйоркското летище "Лагуардия" е била предприета евакуация заради изоставен автомобил пред терминала, предаде Ройтерс. Към 23 часа местно време на пътниците е било разпоредено да напуснат терминала, докато органите за сигурност проучват изоставената отпред кола с отворени врати. По-късно тревогата бе двигната и летището заработи на нормален режим.
В речта си от предния ден генералният секретар на ООН Бан Ки Мун обяви, че световната общност е загубила около 13,6 трилиона долара през 2015 г. заради насилие и конфликти. Това означава, че всеки човек на земята е платил над 1800 долара за войните, които се водят в света. Само за миналата година светът е дал 34 милиарда долара за миротворчески организации и хуманитарна помощ за бежанци и хора, пострадали в конфликти. С тези пари въпросните трагични събития биха могли да бъдат предотвратени и въобще да не се стига до войни, катеугоричен бе Мун.
В своето изказване пред Общото събрание на ООН държавният глава Росен Плевнелиев заяви, че "не можем и не трябва да приемаме тероризма и екстремизма за новото нормално”. Президентът призова международната общност към колективни глобални усилия за управление на миграционните и бежанските потоци и към защита на правата на мигрантите и бежанците, бягащи от войните по света.
"Миграцията следва да се управлява чрез колективни, глобални усилия и по отговорен начин. Трябва да обърнем специално внимание на защитата на човешките права на мигрантите и бежанците, особено на най-уязвимите - жените, децата и хората с увреждания. В същото време всички мигранти са длъжни да спазват законите на страната, в която пребивават. България приветства поставянето на фокуса върху глобалното споделяне на отговорността", подчерта Плевнелиев.
Държавният глава се възползва от възможността и да призове от високата трибуна в Ню Йорк за подкрепа на българската кандидатура за поста генерален секратар на ООН – Ирина Бокова. Плевнелиев даде изключителна оценка на качествата, които директорът на ЮНЕСКО притежава.
"След осем мъже генерални секретари вече е дошло времето способна и уважавана дама от Източна Европа да оглави Организацията на обединените нации. България има много силен кандидат - истински лидер с богат опит в международните отношения и с отлични умения за управление. Кандидат, който заслужава доверие и подкрепа", изтъкна Плевнелиев.
Междувременно вчера в известния нюйоркски музей "Метрополитан" като директор на ЮНЕСКО Бокова откри церемонията за отдаване на почит към героите в глобалната кампания срещу насилието и екстремизма. Това стана на фона на експозицията с останки от прочутия древноегипетски храм на Дендур.
"Светът призовава за борба с екстремизма. Това е борба за човешки права и достойнство. За да се води тази борба, ние се нуждаем от шампиони. Имаме нужда от безстрашни жени и мъже, които действат и помагат на другите, които вдъхновяват другите да действат в училища, вестници, лагери, заседателни зали и други места. Тези герои идват от всички краища на света. Те са обединени от идеята човечеството да бъде като едно семейство", заяви Бокова в речта си при откриване на церемонията.
До нея на трибуната застана президентът на Световния еврейски конгрес, филантропът и бизнесмен Роналд Лаудер, който представи вдъхновяващия пример на един такъв борец - писателя и Нобелов лауреат Ели Визел, който ни напусна неотдавна.
По време на церемонията бяха отличени за приноса им за междурелигиозния мир кардинал Пиетро Паролин, който е държавен секретар на Светия престол, равин Артур Шнайър и др.
"Ние сме изправени пред една нова глобална битка за сърцата и умовете. Трябва да започнем с младите сърца и умове. Трябва да насърчаваме уменията за критично мислене, възможностите за гражданско участие и уменията за междукултурен диалог. Трябва да ги научим на толерантност, солидарност и граждански права", каза още Бокова.
Сред публиката в музея Метрополитан бе и президентът Росен Плевнелиев, който малко по-рано даде прием в чест на българската кандидатка за генерален секретар на ООН с цел набиране на подкрепа за нейната кандидатура за генерален секретар на ООН.
"Ирина е символ на българските жени. Тя е пример за всички нас. Тя е много известна не само у нас, но и в цял свят. Ние всички много се гордеем, че тя се включи в най-тежката битка за най-високия пост в света - генерален секретар на ООН", заяви Плевнелиев.