Бежанската криза в Европа, поне що се отнася до хората, идващи от Сирия, започва да придобива друг облик. След като години наред потокът от мигранти от Близкия Изток към стария континент не спираше, сега започва да се наблюдава обратното. За момента не от Европа, а от Турция, но все пак фактите са налице.
44 643 е достигнал броят на сирийските бежанци, завърнали се в Джераблус, Северна Сирия, съобщава Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС. Градът бе прочистен от влиянието на "Ислямска държава" през август 2016 г., а в началото на септември започна обратният поток през граничния пункт "Каркамъш", заяви директорът на миграционната служба в Газиантеп Октай Бахчеджи.
Желаещите да се завърнат в Джераблус преминават през процедури и получават разрешителни от губернатора на турската провинция, която граничи със Сирия. Обратната миграция стана възможна след операцията "Щитът на Ефрат" на турските въоръжени сили в Северна Сирия, основана на признатото на международно равнище право на страната на самоотбрана и дейности за ликвидирането на терористичната опасност, особено от страна на "Ислямска държава".
В рамките на операцията главните цели бяха крайграничните райони на Турция да бъдат прочистени от терористите, да се обезпечат доставките на хуманитарни помощи и да се окаже подкрепа на международната антитерористична коалиция. Днес започна дислокация на военно-транспортни средства към границата със Сирия, 6 автоколони достигнаха провинция Килис, където броят на бежанците е над 2 пъти по-голям от този на местното население. Целта на дислокацията е да бъдат подсилени подразделенията на турските въоръжени сили по границата.
Войната в Сирия започна през март 2011 г., когато мирни протестни демонстрации прераснаха във въоръжен конфликт, след като военните откриха огън по цивилните. По данни на ООН в хода на конфликта загинаха над 400 000 души, над 10 млн. бяха принудени да изоставят домовете си, а 4,8 млн. намериха убежище извън пределите на Сирия.