Операторът на авариралата ядрена централа в Япония отмени процедурата по изпускане на радиоактивен газ в атмосферата от единия от пострадалите реактори във Фукушима 1, съобщава АП.
Решението бе преосмислено поради нарасналите страхове от широко замърсяване на почвата и водите в околността на централата, както и в следствие на частично стабилизираната ситуация в 3-те енергоблок.
След като в събота вечерта ситуацията в централата се влоши, налягането в защитния съд на трети реактор започна да се повишава отново в неделя и да принуди властите да обмислят рисково изпускане на газ атмосферата. То би довело до образуването на опасен радиоактивен облак, съдържащ йод, както и елементите криптон и ксенон.
Операторът на централата Tokyo Electric Power обаче отмени плановете, след като налягането в реактора престана да се покачва, въпреки че в момента то е в относително високи граници. Към момента температурата в реактора е около 300 градуса по Целзий.
Причината за повишаването на налягането най-вероятно би се корени в тактическия ход за намаляване на температурата в реактора чрез вкарване на морска вода в съда, коментират специалистите.
Използването на морска вода за охлаждането на петте реактора е било отчаян ход, признават експертите. Солите в нея нанасят непоправими щети на машинните елементи. Днес правителството обяви, че целият комплекс ще бъде демонтиран и изпратен за скрап щом кризата се разреши.
В резултат на аварията във Фукушима 1, през последните дни в околната среда са изтекли радиоактивни елементи, част от които са попаднали в зеленчуците и млякото в радиус от 120 километра около централата. Количествата обаче са минимални ни представляват непосредствена заплаха за здравето на хората.
Минимални количества радиоактивни елементи са били открити в чешмяната вода в Токио както и в дъждовната вода и праха. Тайванските власти дори съобщиха за пратка от радиоактивен боб, внесен от Япония.
По официални данни земетресението от 9-та степен по Рихтер и последвалото го цунами са отнели живота на повече от 8100 души. Други 12 хиляди се водят изчезнали, а 452 хиляди са останали без дом.
Японските власти от своя страна признаха, че не са били подготвени за катастрофа от подобни мащаби и не са предприели необходимите мерки и обучения сред населението.