Полша отхвърли заключенията от Доклада на Междудържавния авиационен комитет (МАК) за самолетната катастрофа над Смоленск, при която загинаха президентът Лех Качински, съпругата му и още 94 души.
Полският премиер Доналд Туск заяви, че страната му не може да приеме доклада в този вид и го определи като "абсолютно неприемлив".
Вчера Полша е предала на Русия по дипломатически канали забележките си по проекта на МАК за окончателен доклад за самолетната катастрофа.
В Брюксел, където участва в срещата на върха на ЕС, Туск заяви, че поляците имат толкова много забележки към руския доклад (около 150 страници), че го смятат за неприемлив.
В съответствие с нормите на Чикагската конвенция в момента Русия разполага с около месец да формира своя отговор.
Официално нито първата версия на доклада, нито полските коментари ще бъдат разгласени. Известно е обаче, че руската версия възлага основната отговорност за катастрофата на пилотите. В същото време Варшава счита, че приемащата страна (руските диспечери) също имат вина.
Както коментира вътрешният министър на Полша Ейжи Милер за влиятелното издание Gazeta Wyborcza въпрос предизвиква отсъствието в доклада на МАК на информация за летището на Смоленск и за преговорите с Москва за съгласието за приземяване.
По думите на Милер, ако Русия не отчете поправките на Варшава, то МАК ще бъде принуден да публикува и възраженията на полската страна.
iNews припомня, че президентският самолет се разби близо до летището на Смоленск на 10 април тази година, приземявайки се, за да отведе за участие във възпоменателните мероприятия в Катин политическия и военен елит на Полша.
В началото на декември месец полски политически лица изказаха първите по-сериозни претенции към разследването на трагедията, като се проведе дискусия дори и в Европейския парламент. В изказването си председателят на полската парламентарна комисия Антоний Мацаревич посочи, че "количеството неизяснени въпроси, като изгубени или унищожени доказателства, променени показания предизвикват съмнения за фалшификации и стремеж да се скрие истината."
Полските следователи искат информация за летище "Северно", където е трябвало да се приземи президентския самолет, включително и по въпроса за неговия статут – дали е гражданско или военни летище. Също така искат информация за оборудването му и състоянието на техниката към 10 април – денят на трагедията. Искат се също така стенограми от преговорите между пилотите и диспечерите, фотоматериали от останките на самолета и загиналите.
Твърде кратко продължи затоплянето на отношенията между Полша и Русия – от първите дни на катастрофата на президентския самолет до началото на декември месец.
Още в началото на разследването се появиха редица спекулации по повод на инцидента, като не беше пропусната и версията за предизвикана катастрофа от страна на руските тайни служби. Поляците тълкуваха тази версия на фона на все още неизказано признание на Русия за трагедията в Катин от преди половин век и правеха пряка аналогия с двете събития.