Гърция е извън плановете на "Газпром" за участие в "Южен поток".
За първи път Атина получи официална информация от ръководството на "Газпром", че руският енергиен гигант изключва Гърция от газопровода "Южен поток". Не се оправдаха надеждите за превръщането на гръцката страна в енегиен фактор на Балканите, информира БНР.
Експерти в Атина са на мнение, че причината за отказаното партньорство е липса на последователност от страна на гръцката дипломация. Москва отказва да строи газопровод към пазари с ниско потребление, какъвто е случаят с Гърция.
Опозицията вече подготвя парламентарен въпрос към премиера за изключването на Атина от "Южен поток".
Все пак силен е интересът на гиганта "Газпром" към приватизацията на държавната газова корпорация ДЕПА. "Газпром" ще участва в търга и се счита за сигурен фаворит. Източници от Министерството на енергетиката в Атина се надяват, че има дори и малка възможност Гърция да се включи в газопровода "Южен поток" по-късно.
Междувременно акционерите в проектната компания, която ще строи "Южен поток", ще подпишат днес в Москва окончателното инвестиционно решение за морската част от газопровода. Очаква се утре и България да подпише за "Южен поток". За целта тази вечер у нас пристига шефът на "Газпром" Алексей Милер.
Официалните тържества, с които ще се отбележи началото на изграждането на "Южен поток", са насрочени за 7 декември. На практика обаче строителството на газопровода вече е в ход. На руска територия се подготвя полагането на тръбите, които ще докарат природния газ до черноморското градче Анапа. Компресорната станция там също вече се изгражда.
50-процентов дял в проектната компания, която ще строи подводния участък на "Южен поток", принадлежи на "Газпром", 20% са на италианския концерн ENI, а германската Wintershall и френската EdF си поделят по 15%.
Морският участък с дължина около 900 км ще свърже руското крайбрежие с района на Варна, откъдето "Южен поток" ще продължи през България, Сърбия, Унгария и Словения до италианското градче Тарвизио. Проектната максимална мощност на газопровода е 63 милиарда куб. метра годишно, а предварителните изчисления сочат, че стойността на проекта може да достигне 16 милиарда евро.