Папа Франциск вече 11 дни е хоспитализиран в болница в Рим. Ватикана описа състоянието му като "сложна клинична картина”. 88-годишният духовник беше приет в болница "Джемели” след едноседмична борба с бронхит. Беше съобщено, че той страда от "полимикробна инфекция на дихателните пътища”.
В миналото папата се е сблъсквал с множество здравословни проблеми, включително хронична болка в коляното, ишиас има и няколко операции.
Разбираемо, в последните дни интересът към здравето и личността на папата е засилен. На 22 февруари той е отбелязал пика си. В този ден стана ясно, че висшият духовник е в критично състояние.
Разпределено по градове - интересът към аржентинския понтифекс е най-силен във Видин, където наскоро беше избран нов митрополит. Следват го Перник, София-град, Враца и Ловеч.
Възрастта на папа Франциск
Франциск е роден на 17 декември 1936 г. Той е най-възрастният действащ папа в новата история и възрастта му е сериозен фактор за продължаващите му здравословни проблеми. Въпреки напредналата си възраст, той остава активен в задълженията си.
Папа Лъв XIII държи рекорда като най-възрастен действащ папа. Той служи като глава на католическата църква от февруари 1878 г. до смъртта си на 93-годишна възраст през юли 1903 г.
Контекстът на здравословните проблеми
Притесненията за здравето на папа Франциск нараснаха през последните години, след като той няколко пъти беше настаняван в болница и претърпя операции. В допълнение към респираторните проблеми, той има анамнеза за белодробни усложнения, тъй като част от белия му дроб е била отстранена в младостта му.
Неговата продължителна хоспитализация вече доведе до отмяна на няколко събития във Ватикана, включително планирани чествания на Светата година.Състоянието на папата и способността му да продължи да изпълнява задълженията си са от особено значение за глобалната католическа църква, като се има предвид влиянието му върху религиозните и политическите въпроси по света.
Интересни факти за папата
Папа Франциск, роден като Хорхе Марио Берголио, е лидер на Католическата църква от 2013 г. Той е първият папа от Южна Америка.
През целия си мандат той се сблъсква със здравословни премеждия, включително операция през 2021 г. за отстраняване на част от дебелото му черво и последваща процедура през 2023 г. на коремна херния. Освен това той използва инвалидна количка или бастун поради хронична болка в коляното и ишиас.
Настоящият болничен престой на Франциск не е първата ситуация, която поражда страхове за неговото здраве. През 2023 г. папата беше приет в болница заради пневмония. Той беше изписан след три дни, а докладите показаха, че състоянието му е било сериозно.
Как аржентинецът стана папа?
Франциск беше избран за лидер на Католическата църква на 13 март 2013 г. след оттеглянето на папа Бенедикт XVI. Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог.
Кой ще бъде следващият папа?
Ако ситуацията се усложни и папа Франциск не е в състояние да изпълнява ролята си, изборът на нов папа ще следва традиционния процес на конклава. Кардинали от цял свят ще се съберат във Ватикана, за да гласуват кой да е новият католически лидер.
Въпреки че не е посочен ясен приемник, няколко висши духовници са сочени като потенциални кандидати. Сред тях са кардинал Пиетро Паролин, кардинал Луис Антонио Тагле и кардинал Робърт Сара. Решението в крайна сметка ще бъде взето от Колегията на кардиналите.
Въпреки спекулациите, католическият свят продължава да се моли за здравето на папа Франциск.
Какво друго предстои?
Ватиканът все още не е предоставил информация за изписването на папа Франциск от болницата. Следващата му планирана публична изява е седмична обща аудиенция в сряда, но участието му остава несигурно.
Преди дни стана ясно, че Швейцарската гвардия, която защитава 88-годишния папа, репетира
погребението му, като членовете ѝ са под полицейски час, тъй като се "подготвят за смъртта на понтифика". Преди време самият папа разкри, че вече е "подготвил" гроба си.
При неблагоприятно развитие на нещата обаче традициите изискват определени действия. Папата например не може да умре в римската католическа болница "Джемели”, където беше приет на 14 февруари. Поне така изисква ритуалът на Ватикана.
Надежда за папата има, докато той се намира в католическата болница. Ако обаче бъде транспортиран във Ватикана, тогава ситуацията се променя - това означава, че нищо повече не може да се направи. След промени, въведени именно от Франциск, Светият отец не може да почине в лечебно заведение, а това трябва да се случи във Ватикана. Така беше и с тежко болния папа Йоан Павел II.
За да бъде изпълнен ритуалът, папата трябва да бъде заведен в частната си молитвена капела, където ще почине. След това ще бъде изпълнена погребална меса във ватиканската базилика, където тленните му останки ще бъдат изложени в ковчег. После ще бъде погребан в специално място в базиликата "Санта Мария Маджоре” - нещо, за което папата вече е дал разпореждания.