Париж притихна! Шампионът на Европа е Португалия

Играчите на Фернандо Сантош записаха сензационна победа с 1:0 след продължения във финала на Евро2016 над домакина Франция

по статията работи: iNews.bg | 11.07.2016 | 07:50

Португалия триумфира за първи път в своята история с европейската титла по футбол. Играчите на Фернандо Сантош записаха сензационна победа с 1:0 след продължения във финала на Евро2016 над домакина Франция пред близо 80 000 зрители на "Стад дьо Франс” в Париж. В герой за "мореплавателите” се превърна влезлият като резерва Едер, който се разписа в 108-ата минута. Така португалците се реваншираха на своите фенове за загубения финал през 2004, който бе именно пред родна публика. Въпреки че бяха сочени за абсолютен аутсайдер в този мач, а и трябваше да се справят без своята голяма звезда Кристиано Роналдо, който бе заменен принудително в 23-ата минута, португалците успяха да откраднат успеха от фаворита Франция. От своя страна пък "петлите" записаха първа загуба на финал на европейско първенство, след като в предишните два случая бяха победители (1984 и 2000 година). Иначе двубоят започна с превъзходство на французите, които стигнаха до първата си възможност за гол още в 7-ата минута, при която Антоан Гризман бе изведен от Матуиди, стреля силно, но покрай вратата.

В ответната атака халфът на "петлите” Дмитрий Пайе влезе много грубо в краката на Кристиано Роналдо, след което суперзвездата на Португалия остана да лежи на терена. Високото темпо на игра продължи и в 9-ата минута Франция бе много близо до откриване на резултата. Пайе напредна опасно по левия фланг и центрира в наказателното поле към Гризман. Нападателят на Атлетико Мадрид отправи страхотен удар с глава към далечния ъгъл на Руи Патрисио, но стражът на Португалия показа блестящ рефлекс и спаси. В 17-ата минута Роналдо, видимо изпитващ още болка от сблъсъка с Пайе, се строполи на терена. Първоначално изглеждаше, че той със сигурност ще напусне принудително, но огромното му желание за игра, както и намесата на медицинския щаб на тима го оставиха в двубоя. Това обаче трая само шест минути, след които Кристиано отново падна от болка на зеления килим и този път бе изведен на носилка. На негово място се появи жокера на това първенство за Португалия Рикардо Куарешма, който бе натоварен с тежката задача да замести своя капитан.

На отсрещната страна Франция продължи да доминира най-вече благодарение на силната игра на Муса Сисоко. Полузащитникът на Нюкасъл бе много активен през цялото първо полувреме, като на два пъти застраши противниковата врата с мощни удари, но Патрисио отново бе на своето място и спаси. Така първата част завърши без попадения 0:0.

След почивката селекционерът на "петлите” Дидие Дешан опита да промени лика на своя тим в офанзивен план, изваждайки от игра неубедителния в този мач Дмитрий Пайе за сметка на младия Кингсли Коман. Промяната определено внесе нужното разнообразие в представянето на Франция. Именно Коман напредна опасно в 66-ата минута и центрира отлично към Гризман, който обаче направи непростим пропуск, стреляйки с глава покрай целта.

От своя страна португалците се бранеха доста компактно, без да дават много пространства на своя съперник, но пък рядко поглеждаха към вратата на Уго Лорис. В 75-ата минута добра възможност се откри пред Оливие Жиру. Нападателят на Арсенал бе изпуснат от защитата на "мореплавателите” и шутира силно, но за кой ли път Руи Патрисио бе вездесъщ и отрази неговия удар. Само три минути по-късно и играчите на Фернандо Сантош показаха зъби. Остро центриране на Нани изненада Лорис, който изби с последни сили. Топката обаче попадна в Куаресма, който с атрактивно изпълнение на задна ножица стреля към вратата, но отново стражът спаси. В 85-ата минута Муса Сисоко изстреля истински снаряд от близо 30 метра, но на вратата на Португалия Патрисио бе просто безпогрешен и изби. До края на редовното време Франция имаше още една страхотна възможност за гол. В 92-ата минута влезлият като резерва Андре-Пиер Жиняк се освободи по страхотен начин от Пепе и от няколко метра, останал очи в очи с Патрисио стреля, но топката срещна страничния стълб и така редовното време завърши при нулево равенство. Противно на показното през всичките 90 минути, в продълженията португалците бяха тимът, който владееше инициативата и създаваше положенията за гол. Първата от тях бе в 104-ата минута, при която влезлият като резерва Едер засече с глава центриране от корнер, но Лорис спаси. В 108-ата минута главният арбитър на двубоя Марк Клатънбърг отсъди пряк свободен удар в полза на Португалия на границата на наказателното поле. С изпълнението се нагърби левият краен бранител Рафаел Герейро, който майсторски прехвърли стената, но за негово съжаление топката срещна напречната греда. Само минута по-късно обаче нямаше какво да спаси Франция. В герой за "мореплавателите” се превърна резервата Едер, който със страхотен гол докара до еуфория феновете на своя тим.

До края домакините се опитаха да стигнат поне до равенството, но Португалия удържа преднината си и в крайна сметка триумфира с трофея.