Създателят на неутронната бомба Самюъл Коен е починал в неделя на 89-годишна възраст от рак на стомаха, предаде Асошиейтед прес.
Коен изобретява неутронната бомба през 1958 г. Той защитава своето изобретение, предназначено да убива хора, но да нанася минимални щети на градовете, като "по-морална алтернатива" на останалите ядрени оръжия.
Съединените щати са започват производството на неутронни бомби през 80-те години на миналия век. Смята се, че и други държави притежават това оръжие днес.
По време на Втората световна война Коен участва в създаването на атомната бомба, пусната от американски военен самолет над японския град Нагасаки на 9 август 1945 г.