"Със Сърбия сме не само съседи, но и приятели, които споделят обща визия – пълната интеграция на всички народи от Западните Балкани в ЕС. България ще подкрепя реформите в Сърбия и диалога с Прищина, които са двата основни елемента за напредъка на Сърбия по пътя й към ЕС.” Това заяви българският външен министър Николай Младенов при посещението си в Белград.
Той се срещна с колегата си Иван Мъркич и с премиера Ивица Дачич, съобщиха от Министерството на външните работи.
Младенов подчерта необходимостта отношенията между двете страни да се поставят на съвременна, европейска основа.
Затова българската и сръбската страна се съгласиха да подпишат в скоро време договор за сътрудничество и добросъседство, както и да подготвят съвместни правителствени заседания по подобие на вече съществуващите формати с Гърция, Турция и Румъния.
България и Сърбия могат да покажат как две страни на Балканите могат да работят конструктивно, отбеляза Николай Младенов.
Домакините му от своя страна благодариха на България за подкрепата в ЕС и изразиха готовност бързо и по практичен и приятелски начин да решат откритите въпроси с България.
Българският външен министър подчерта още, че като част от двустранния диалог ще се търси подобряване на положението на българското малцинство в Сърбия.
Убеден съм, че в рамките на закона нашите сънародници могат да реализират в пълен обхват правата си, като допринесат за икономическия просперитет на своите региони, заяви той.
В края на посещението си в Белград Николай Младенов разговаря и с представители на българските организации от различни краища на Сърбия.
На срещата беше обсъдено организирането на бизнес-форум, който да насърчи български инвестиции в районите с българско национално малцинство, както и подкрепа за конкретни обучения на български организации.
По време на посещението си Николай Младенов подписа със сръбския си колега Протокол за размяна на ратификационни документи за споразумение за социално осигуряване между Сърбия и България.
Споразумението ще влезе в сила на 1 февруари догодина и ще даде възможност за по-лесно осъществяване на правата от областта на социалното и здравното осигуряване.