Русия може да се съгласи с американската военна операция срещу Сирия, но при две "принципни обстоятелства": само в рамките на Съвета за сигурност на ООН и само ако САЩ представят точни доказателства, че именно сирийското правителство е провело химическата атака под Дамаск.
Едновременно с това Русия "не се готви и няма да участва в никакви конфликти". Това изявление президентът на Руската федерация е направил в интервю за "Първи канал" и агенция Associated Press в своята резиденция в Ново Огарево на 3 септември. Стенограмата е публикувана в сряда на сайта на Кремъл.
Говорейки за предполагаемата химическа атака, Путин признал, че Москва няма точни сведения какво се е случило. Той повторил мнението си, че прилагането на забранено оръжие от сирийските власти в сегашните условия, когато това може да доведе до прилагане на сила от страна на Запада, е "нелепо" и "не се вписва в никаква логика".
Що се отнася до видеоматериалите с отровени и убити деца, то това са "ужасни кадри", но те не дават отговор на въпросите какво оръжие и от кого е било приложено. "Има мнение, че това е компилация на същите бунтовници, които, както добре знаем, и администрацията на САЩ го признава, са свързани с "Ал Кайда" и които винаги са се отличавали с особена жестокост", заявил руският лидер.
Той обърнал внимание, че от тези кадри изобщо не се разбира що за хора са това и какво се е случило с тях. Там няма нито родители, нито жени, нито медицински персонал, заявил президентът. "Самите тези снимки безспорно са ужасни, но те не доказват чиято и да е виновност. Разбира се, това подлежи на разследване и добре би било да се разбере кой е извършил тези злодеяния", допълнил Путин.
Ако Русия има обективни, точни данни за това кой е извършил тези престъпления, тогава ще последва реакция, Москва ще заеме принципна позиция, продължил Путин. Тази позиция се заключава в това, че "прилагането на средства за масово унищожение на хора е престъпление", подчертал той.
"Ще ни убеди дълбокото предметно изследване на въпроса и наличието именно на доказателства, които да са очевидни и които с цялата си очевидност да докажат кой ги е прилагал и какви средства са били използвани. След това ние ще бъдем готови да действаме по най-решителен и сериозен начин", заключил държавният глава.
Всички доказателства трябва да бъдат представени в Съвета за сигурност на ООН. "Те не трябва да се основават на някакви слухове или на информация, получена от спецслужбите в резултат на подслушвания на разговори и тем подобни", пояснил Путин. Според него в самите САЩ има експерти, които не изключват възможността, че сирийската опозиция е провела планирана провокация, "опитвайки се да даде на своите покровители повод за въоръжена намеса".
Путин отбелязал, че Русия защитава не правителството на Башар Асад, а "нормите и принципите на международното право, съвременния световен ред", който задължава да се решават всички въпроси, свързани с прилагането на сила, изключително в рамките на Съвета за сигурност на ООН. Иначе "възниква опасение, че ето такива неправови решения може да бъдат прилагани спрямо когото е угодно и под всякакъв предлог", добавил той.
Путин напомнил как администрацията на Джордж Буш-младши точно по същия начин е убеждавала световната общественост в наличието на химическо оръжие в Ирак. В резултат "всичко това се оказа несъстоятелен аргумент, но с използването му беше проведена военна акция, която мнозина в САЩ днес наричат грешка", констатира руският лидер, цитиран от NEWSru.