В Мароко започна референдумът за промяна на конституцията, предложен от крал Мохамед Шести, предаде Франс прес. В общонародното допитване имат право да участват над 13 милиона мароканци. Те са призовани да се произнесат относно нова конституция, съдържаща промени, които ще намалят правомощията на краля в полза на премиера и на парламента.
За референдума бяха създадени 40 000 бюра за гласуване в Мароко и 520 в чужбина, в мароканските посолства и консулски служби. Бюрата за гласуване ще бъдат затворени в 19 часа местно време (18 часа по Гринуич).
Предложенията на Мохамед Шести за конституционни промени, направени на 17 юни в обръщение към народа, целят укрепване на устоите на една конституционна, демократична, парламентарна и социална монархия в Мароко.
Мохамед Шести запазва ключовата си роля в сигурността, отбраната и религията. Той остава повелител на вярващите и държавен глава. Личността на краля обаче вече няма да се смята за "свещена". По този начин се премахва голяма част от връзките между властта и религията.
Друга съществена промяна е, че местният берберски ще стане официален език заедно с арабския. Конституцията ще гарантира свободата на вероизповеданията и ще потвърди, че ислямът остава държавната религия.
Кралят остава също главнокомандващ въоръжените сили и разполага с правомощията да акредитира посланиците и дипломатите.
Освен това, ако новата конституция бъде приета, кралят вече няма да назначава лично премиера, а ще натоварва с мандата за съставяне на кабинет човек от партията с най-много места в парламента.