Управляващият Социал-либерален съюз в Румъния планира да проведе референдум за промени в конституцията на страната тази есен, съобщава БТА.
Целта е до началото на май месец да бъде изготвен проектът на бъдещия основен документ, след това ще има дебати и гласуване от двете камари на парламента и през септември-октомври ще се състои референдумът за ратификацията, поясни премиерът Виктор Понта.
"Имаме амбициозен план от тази гледна точка, а именно да се състави конституционен форум от експерти, от представители на неправителствените организации, който да обсъди предложенията на партиите, на Социал-либералния съюз, на гражданското общество", заяви Понта пред румънска медия.
Той бе категоричен, че тази година е най-подходящото време за провеждането на конституционната реформа.
"Мнението ми е, че единствената възможна година за това е 2013-а, тъй като нямаме политическо напрежение от това какво ще последва. Сега, през 2013 г., знаем със сигурност, че Траян Бъсеску вече няма да бъде президент догодина, че завършва мандата си, и не знаем със сигурност кой ще бъде следващият президент. Аз мисля, че ще бъде г-н Антонеску", допълни премиерът.
Управляващият съюз в Румъния, който обединява социалдемократи, либерали и консерватори, ще отбележи тази вечер две години от създаването си, като на срещата Крин Антонеску ще представи "основните идеи на СЛС за реформата на конституцията", съобщава сайтът Ziare.
Една от идеите предвижда румънският президент и в бъдеще да бъде избиран пряко, а не от парламента, както искаха някои лидери на либералите.
"Трябва да имаме и в бъдеще един президент, избиран пряко от народа, и тип република, която все повече се очертава в цяла Европа, където президентът се избира пряко, а правителството отговаря пред парламента. Трябва да имаме президент-арбитър, след като десет години имахме президент-играч", заяви премиерът Понта.
По думите му ще има промени и в начина на номиниране на премиера, защото досега е имало злоупотреби с този член от закона "и дори се стигна до изявления, че президентът може да посочи когото си иска".
Друга промяна предвижда внасянето на понятоето "регион" в конституцията. Предвижда се страната да бъде разделена на осем административни региона, като управляващите твърдят, че това ще доведе до децентрализация, която ще намали бюрокрацията и ще бъдат създадени работни места.
"Не се премахват окръзите, няма да се наложи никой да си сменя документите за самоличност, за имот или за автомобил", уточни вицепремниерът Ливиу Драгня .
Идеята за регионализацията обаче не се одобрява от Демократичния съюз на унгарците в Румъния – парламентарно представената партия на етническите унгарци. Те твърдят, че по този начин ще се увеличат икономическите различия между окръзите. Те искат страната
да бъде разделена на 16 региона, като един от тях да включва трите централни окръга Муреш, Харгита и Ковасна, в които има многобройно унгарско население.