Русия, Турция и Иран се разбраха да не искат свалянето на президента Башар Асад. Трите държави подкрепят териториалната цялост на Сирия и са единодушни, че няма военно решение на кризата в страната. Това стана ясно от думите на руския външен министър Сергей Лавров след преговорите с първите дипломати на Турция и Иран в Москва, съобщават ТАСС и РИА Новости.
Държавите приеха съвместна декларация за координиране на действия, целящи възобновяване на политическия процес в Сирия.
Разговорите се проведоха само часове след убийството на руския посланик Андрей Карлов в Анкара и демонстрираха, че засега няма обтягане на отношенията между Русия и Турция.
Тримата първи дипломати излязоха с обща резолюция, в която посочват, че "са готови да улеснят подготовката на споразумение между сирийското правителство и опозицията, за което вече се водят преговори, и да станат негови гаранти".
Много неща около евентуалното примирие обаче все още не са изяснени. Русия е най-важният съюзник на сирийския президент Башар Асад, докато Турция досега бе един от най-твърдите му противници.
"Общото ни становище е, че няма военно решение на сирийската криза", каза Лавров на съвместна пресконференция с турския министър Мевлют Чавушоглу и иранския първи дипломат Мохамед Джавад Зариф.
"С декларацията се потвърждава уважаването на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Сирия като мултиетническа, демократична и светска държава.
Русия, Иран и Турция се съгласиха да се разшири примирието в Сирия", изтъкна руският външен министър.
"Министрите се съгласиха за важността от разширяване на режима на затишие, безпрепятствен достъп до хуманитарна помощ и свободно движение на цивилното население в Сирия. Изразихме готовност да допринесем за разработването на проектоспоразумение, преговори между сирийското правителство и опозиция и да се превърнем в гаранти", изтъкна още Лавров.
По думите му евакуацията от Алепо трябва да приключи до "един-два дни". Той е категоричен, че "форматът Русия-Иран-Турция е най-ефективният за разрешаването на кризата в Сирия".
От думите на Лавров стана ясно, че президентът на Казахстан е предложил да бъде домакин на нови мирни преговори за Сирия.
Турският първи дипломат подчерта от своя страна важността да се спре подкрепата за терористичните организации.
По-рано военният министър на Русия Сергей Шойгу обяви, че руски експерти са подготвили "Московска декларация", която включва пътна карта за прекратяване на сирийската криза и изрази надежда, че Турция и Иран ще подкрепят документа.
На среща с колегите си от Иран и Турция Шойгу добави, че документът има за цел спиране на огъня в Сирия.