Американският президент Барак Обама заяви в неделя (5 февруари), че трябва да се имат предвид сериозните рискове преди да се вземе решение за евентуален военен удар срещу Иран. Той даде ясно да се разбере, че не желае повече военни конфликти в района на Персийския залив, предаде Reuters.
В телевизионно интервю Обама също заяви, че той не вярва, че Техеран има "намеренията или възможностите" да атакува САЩ. По този начин той омаловажи заплахите от страна на Ислямската република и обясни, че иска дипломатическо решение за иранската ядрена програма.
Същевременно в понеделник сутринта (6 февруари) стана ясно, че американският държавен глава е водил разговори с Израел по темата "Иран". На тях са били обсъждани санкциите срещу Иран, в това число и евентуален военен удар. Обама заяви, че Израел все още не е решили как да реагират на нарастващото напрежение.
"Всеки вид допълнителна военна активност на територията на Персийския залив е разрушителна и ще има голям ефект върху нас. Тя би се отразила сериозно и на цените на петрола. Все още имаме и войски в Афганистан, който има обща граница с Иран. Затова предпочитаното решение в случая е дипломатическо", заяви Обама.
Неговите коментари предизвикаха опасения от страна на Турция, която също граничи с Иран. Турската позиция по въпроса е, че военна интервенция срещу Техеран би била катастрофална.
Иранските лидери реагираха остро на спекулациите, че Израел може да бомбандира Иран до месеци, за да спре евентуалното производство на ядрени оръжия от страна на Техеран. Ислямската република отрича, че произвежда ядрени оръжия и твърди, че ядрената ѝ програма е изцяло за мирни цели.
Въпреки суровите икономически санкции, които САЩ и Европейският съюз наложиха на Иран, иранският министър на петролните залежи увери в събота (4 февруари), че страната му няма да се откаже от ядрената си програма дори ако експорта на ирански петрол спадне до нула. В неделя (5 февруари) представител на иранското военно командване заяви, че Иран е готов да атакува всяка страна, чиято територия е използвана за плацдарм от "враговете" на Ислямската република.
Ескалацията на напрежението около Иран изправи на нокти традиционните поддръжници Китай и Русия. В интервю за NDTV от края на миналата седмица китайският генерал-майор Чжан Чжаожун каза, че страната му няма да се поколебае да защити Иран дори в случай на Трета световна война. Същата медия обаче цитира и китайския политолог проф. Минг Ксиа, според който изявлението на Чжаожун е направено с изцяло вътрешнополитически цели.