Западните държави изразиха загрижеността си, след като Сирия призна за първи път, че има химически и биологични оръжия и заяви, че може да ги използва, ако други страни се намесват в делата й, съобщава Reuters.
Една седмица на безпрецедентна борба в столицата Дамаск, включваща бомбени атаки, убили четирима от най-близките съветници на президента Башар ал-Асад, се превърна в 16-месечно въстание и увеличи международния натиск върху Асад
Според жителите на Дамаск столицата е сравнително тиха в ранните часове на вторник, 24 юли, само ден след боевете, по време на които бе щурмуван единият от кварталите. Сирийският лидер стартира ожесточена контраофанзива и открито показа решимостта си да се задържи на власт, тъй като въстанието навлиза в най-сериозната си фаза.
Говорителят на външното министерство на Сирия Джихад Макдиси заяви, че армията няма да използва химически оръжия, за да смаже бунтовниците, но може да ги използва срещу силите, намиращи се извън територията на страната.
"Никакви химически или биологични оръжия няма да бъдат използвани... по време на кризата в Сирия, независимо от нейното развитие”, обясни Макдиси. "Тези оръжия се съхраняват и са обезопасени от сирийските военни сили и са под техен пряк надзор. Оръжията никога няма да бъдат използвани, освен ако Сирия не бъде изправена пред външна агресия”.
Дамаск не е подписал Международната конвенция от 1992 г., която забранява използването, произвеждането и съхраняването на запаси от химически оръжия, но в миналото бе отричано Сирия да разполага с такива. Вашингтон и други западни столици побързаха да предупредят страната да не отправя заплахи за използване на такива оръжия.
"Вземайки предвид запасите от химическо оръжие, ние ще продължим да изясняваме на Асад и приближените му, че светът ги наблюдава и че те ще бъдат подведени под отговорност от международната общност и САЩ, ако направят трагичната грешка да използват тези оръжия”, категоричен бе американският президент Барак Обама.
От държавния департамент в САЩ обявиха, че предупрежденията важат не само за правителството на Сирия, но и за самите бунтовници и екстремисти, които биха се опитали да присвоят оръжията.
Великобритания, Германия и други страни също заявиха, че е неприемливо за Сирия да използва химически оръжия. Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун заяви, че той е много загрижен, защото страната може да се изкуши да използва неконвенционалните оръжия.
От своя страна, Израел изрази опасенията си, че химическите оръжия могат да попаднат в ръцете на въоръжените групировки, в които авторитетът на Асад вече е почти сринат. Израел дискутира публично военните действия за предотвратяване на атаките на сирийските химически оръжия или изстрелването на ракети.
Световният уебсайт на сигурността, който събира и публикува доклади от разузнаването, казва, че има четири предполагаеми обекта с химически оръжия в Сирия. Става дума за район, намиращ се северно от Дамаск, друг до Хомс, в Хама и в близост до средиземноморското пристанище Латакия.