Предсрочни парламентарни избори се провеждат в Италия. Днес и утре страната избира 630 депутати в долната Камара и 315 сенатори в горната, съобщава FP.
Право на глас имат около 51 милиона души. За депутати имат право да гласуват италианците, навършили 18 години, а за сенатори – 25 години.
По силата на италианското законодателство в последните 15 дни преди вота социологическите агенции нямат право да оповестяват данни от анкети. Според последните допитвания битката ще се води между четири политически сили.
На първо място е левоцентристката коалиция "Италия за общото благо" на Пиер Луиджи Берсани. В нея влизат Демократическата партия на Берсани, партията "Левица, екология,
свобода" на Ники Вендола, италианските социалисти и партията Демократически център, пише БТА. Допитванията отреждат на коалицията на Берсани 33-34%.
На второ място е десноцентристката коалиция на Силвио Берлускони, включваща неговата партия Народ на свободата и традиционния му коалиционен партньор Северната лига, известна с евроскептичните и антиимигрантските си нагласи. Според последните допитвания партията се ползва с над 28 на сто доверие. Берлускони стартира предизборната кампания преди два месеца с едва 18-процентна подкрепа, но постигна впечатляващ ръст.
На трето място е "Движението 5 звезди" на Бепе Грило, бивш комик, преквалифицирал се в политик. Грило се ползва с между 14 и 18% подкрепа и се очертава като ключова фигура при формирането на новото парламентарно мнозинство. Подкрепата за Грило нарасна напоследък заради предизборната му обиколка из страната, която направи с каравана. На нея Грило показа, че може да е близо до италианците и да изслушва техните проблеми. Лидерът обаче не би могъл да се кандидатира лично за ръководен пост заради осъдителна присъда за убийство на трима души при катастрофа.
На четвърто място остава премиерът в оставка, технократът и бивш еврокомисар Марио Монти, ползващ се с подкрепата на редица европейски лидери, преди всичко на Ангела Меркел заради мерките за икономии, които въведе. Първоначално Монти нямаше намерение да влиза в политиката, но на 23 декември обяви, че застава начело на центристката коалиция "С Монти за Италия". Според последните анкети той се ползва с подкрепата на 10-14% от италианците.
При такова разпределение на силите има няколко варианта за бъдещето на Италия. Берсани се очаква да спечели абсолютно мнозинство в долната камара, но може би няма да постигне същия успех в Сената. Това е кошмарен сценарий, защото Камарата на депутатите и Сенатът имат еднаква тежест в Италия. Ако в тези две камари мнозинство получат различни политически лагери, ще се наложи сключване на пакт за разбирателство между тях, за да се
избегне криза.
Засега се прогнозира, че Берсани може да договори управляваща коалиция с Монти, който да стане министър на икономиката или председател на Сената. Този вариант обаче се очерта като проблематичен след изявление на Монти, че Ангела Меркел не искала Берсани за италиански премиер, което възмути левицата.
Вторият проблем пред коалицията Берсани-Монти е Ники Вендола, ключовият съюзник на Берсани, с когото Монти не може да намери общ език, защото техните политически виждания за Италия и за света "са на светлинни години разстояние", отбелязва БТА.
Трети вариант, който се споменава, е евентуална коалиция между Берлускони и Грило. Според експерти обаче Грило ще трябва да се съгласи на прекалено много компромиси при подобен сценарий, а това е малко вероятно.