Срещата Путин - Обама: Има ли шанс за международна коалиция срещу терористите от ИД

Решението на Русия, Сирия, Иран и Ирак да създадат в Багдад информационен център за координация на борбата с джихадистите отвори очите на САЩ за "новата реалност"

по статията работи: Галина Александрова | 28.09.2015 | 11:20

Предстоящата среща руския президент Владимир Путин с държавния глава на САЩ Барак Обама в Общото събрание на ООН е най-очакваното международно събитие днес. Разговорът им е предвиден за полунощ българско време, съобщи БНР. Според предварителната информация, двамата лидери ще обсъдят на четири очи конфликта в Сирия и стратегиите си за неговото разрешаване.

Обама ще се опита да разбере какви точно са намеренията на Кремъл в Близкия изток и по-конкретно в Сирия и Ирак. Позицията на САЩ досега беше твърда - сирийският президент трябва да си върви, като част от всяко предложено решение на кризата.

Очаква се Путин да прикани САЩ и техните съюзници да се присъединят към Русия в нова коалиция, която да се бори срещу ИД в Сирия, докато говори пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк. "Опитваме се да се установим някаква координирана рамка", каза руският лидер. "Ние ще приветстваме обща платформа за колективни действия срещу терористите", добави президентът.

Часове преди срещата позициите остават проктивоположни: Путин подкрепя Асад, но САЩ и техните съюзници виждат в него причината за касапницата в сирийската гражданска война и част от причините за възхода на ИД.

Руският лидер смята за неефективна политиката на Белия дом срещу "Ислямска държава" и ще се опита да се застъпи за своята инициатива.  По думите му, сирийският проблем може да бъде решен само като се укрепват действащите законни държавни структури, като им се оказва помощ в борбата срещу тероризма и същевременно се подтикват към диалог с "легитимната опозиция" в страната.

Путин признава, че действията на Русия в Сирия са насочени към запазването на властта на президента Башар Асад. Той отбелязва, че ако се действа за разрушаване на легитимните структури на властта, може да се създаде ситуация като в Либия или в Ирак.

На срещата с Обама се очаква руският държавен глава да настоява за нова международна коалиция за борба срещу терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД), която може да включва Башар Асад, както и САЩ и техните съюзници, предлагайки идеята за оставане на сирийския лидер на власт поне за кратко, предаде ABC News.

Западните правителства, включително Австралия, вече открито обсъждат идеята, че намирането на решение в Сирия може да означава оставянето на Асад на власт за момента. А германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер се обяви за преходно правителство в Сирия и предложи посредничество между привърженици и противници на диалога със сирийския президент Башар ал Асад.

Ръководителката на дипломатическата служба на ЕС Федерика Могерини пък призова в неделя за създаване на "световен съюз" за противодействие на тероризма, предаде ТАСС. "Преди всичко искам да кажа, че глобалните заплахи изискват световен съюз. На страните и регионите, които са на тази маса, започвайки с Русия, Колумбия, Нова Зеландия и завършвайки с Индонезия и Европа, е необходимо такъв глобален съюз да бъде още повече усилен, особено днес", каза тя.

Една от причините за промяната е, че Москва засили подкрепата си за Асад, пращайки войски и оръжия в Сирия, които според сведенията са извършили първите си бомбардировки срещу цели на ИД.

Решението на Русия, Сирия, Иран и Ирак да създадат в Багдад информационен център за координация на борбата с терористичната групировка "Ислямска държава" отвори очите на САЩ за "новата реалност" и ги принуди да вникнат в смисъла на дългосрочните планове на Москва в региона. Това пише вестник "Уолстрийт джърнъл", цитиран от ТАСС. "Пактът в областта на сигурността на четирите страни явно завари неподготвени американските представители, които признаха, че не разбират добре каква е дългосрочната стратегия" на Русия в региона, отбелязва изданието. Затова държавният секретар Джон Кери "остави отворена възможността за координация, ако не и за взаимодействие на Белия дом и Кремъл в борбата с Ислямска държава", продължава вестникът

Усилията в борбата срещу "Ислямска държава" (ИД) трябва да бъдат координирани, но засега това не се случва, заяви Джон Кери преди срещата. Така той коментира съобщението за създаването в Багдад на координационен център срещу ИД с участието на Ирак, Иран, Сирия и Русия. Той добави, че трябва да се прецени как ще работи тази инициатива и какво влияние тя ще окаже. По думите му този въпрос ще се разгледа на утрешната среща между президентите Барак Обама и Владимир Путин.

На свой ред Сергей Лавров заяви: "Ние координираме действията в борбата срещу ИД".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви днес, че е готов да разговаря с Русия за Сирия.

Според него необходима е координация за да се избегне "инцидент или нещастие" между руските сили и силите ръководени от САЩ, които се сражават срещу Ислямска държава.

Столтенберг каза, че е все още рано да се каже какви са плановете на Русия за Сирия, но подчерта, че Москва е увеличила военното си присъствие там.

В интервю за Ройтерс той призова "Русия да има конструктивна роля в борбата срещу Ислямска държава". Генералният секретар на НАТО смята, че подкрепата за сирийския президент Башар Асад "не е конструктивна роля при намирането на решение".

Според Федерика Могерини ЕС ще продължи да подкрепя усилията за борба с тероризма. "ЕС ще продължи твърдо да подкрепя необходимата работа на "Глобалния антитерористичен форум” Всяка стъпка, която ще направим за по-нататъшното съгласуване, за по-голямо сътрудничество в тази област, ще бъде напълно подкрепена от ЕС”, каза еврокомисарката по външната политика и сигурността на ЕС.

Тя отбеляза, че страните членки на ЕС "са на първа линия в предприеманите усилия" за борба с тероризма. "Европейският съюз разшири сътрудничеството си с партньорите през тази година, както по отношение на сигурността, така и в областта на идеологията и социалната сфера", добави Могерини.

Междувременно германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер се обяви за преходно правителство в Сирия и предложи посредничество между привърженици и противници на диалога със сирийския президент Башар ал Асад, съобщават световните информационни агенции.

"Ако успеем да съберем всички основни играчи в региона - Европа, САЩ и Русия, под един общ знаменател, това означава, че отиваме към съставяне на преходно правителство и това вече би било голям успех", заяви Щайнмайер по германската телевизия ARD.

Асад е важен за прекратяването на огъня в Сирия, но в дългосрочна перспектива мирното бъдеще на страната не може да е свързано с него, посочи германският външен министър.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Любов и саможертва тв филм /5...
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Ал Хайба тв филм /12 епизод/ (12)
  • 00:10 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:40 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:15 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:10 История.bg /п/
  • 04:10 Арт детектив /п/
  • Сега "Коя е тази песен?" - музикално шоу...
  • 23:15 bTV Новините - късна емисия
  • 23:45 "Добрият доктор" - сериал, с.6, еп.7
  • 00:45 "Спирала" - сериал, с.4, еп.2
  • 01:45 "Приятели" - сериал
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • Сега "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 3
  • 01:20 "Черният списък" - сериал, сезон 7
  • 02:15 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.