Въвеждането в експлоатация на иранската ядрена електроцентрала "Бушехр", която се строи от руската държавна корпорация по ядрена енергия "Росатом", се отлага заради финансови разногласия между страните, съобщи РБК.
Според члена на специалния комитет на иранския парламент по реализацията на проекта Асгар Джалалян има голяма вероятност пускането на централата да не се състои в указания срок – август 2011г.
В настоящия момент Русия завършва строителството на първата атомна електростанция на ИраН "Бушехр" , започната през 1974г. от германския концерн Kraftwerk Union A.G. (Siemens/KWU). През 1980 г. предприятието разтрогна договора с иранската страна заради решение на германското правителство да се присъедини към американското ембарго за доставка на оборудване в Иран. Стойността на подписания през 1995 г. договор между Техеран и Москва за възобновяване на строителството е 1 млрд. долара.
Срокът за пускането на "Бушехр" нееднократно е променян. Така например беше планирано централата да започне да произвежда електроенергия в началото на 2011 г. През юни тази година иранският посланик в Русия Сайед Саджади заяви, че включването на АЕЦ към енергийната система на страната ще се състои в първата десетдневка на месец август 2011г.
Държавната компания по атомна енергия "Росатом" обединява над 250 предприятия и научни организации, в т.ч всички граждански компании от атомния отрасъл на Русия, както и предприятия от ядрено-оръжейния комплекс. Инженеринговата компания на "Росатом" по строителството на обекти по ядрена енергетика в чужбина е ЗАО "Атомстройекспорт". В момента тя изпълнява договори по строителството на съоръженията на 5 атомни енергоблока в чужбина и освен това е единственото предприятие, което притежава референтни блокове за АЕЦ от ново поколение (Тянванска АЕЦ в Китай).