Сърбия апатично отбеляза 10-годишнината от свалянето на Слободан Милошевич – събитие, което сегашният лидер на страната Борис Тадич определи като моментът, довел до установяването на демокрацията там, пише ВВС.
По думите на Тадич Сърбия вече е и по-близо и до присъединяване към Европейския съюз (ЕС).
Отбелязването на датата преди 10 години, когато тълпи от хора, подкрепени от булдозери, атакуваха парламента, мина доста вяло.
В Белград не се събраха почти никакви хора, които да си спомнят станалото. ООН и ЕС изпратиха официални поздравления, а Брюксел похвали сръбските демократични реформи и икономическия напредък.
Евроблокът ще продължи да подкрепя Сърбия по пътя й към членство – както в политическо, така и в икономическо отношение, се казва в официално изявление на Върховния представител по външната политика и сигурността баронеса Аштън.
Американският посланик Мери Уорлик пък заяви, че Сърбия е „поела по пътя към интеграцията в европейските и западните институции, така че да намери полагащото й се място сред останалите демократични и напреднали страни в света“.
„Виждаме деня, в който Сърбия ще е сила на стабилност на Балканите, както и лидер на регионалното сътрудничество“, обяви тя в статия, публикувана в белградския всекидневник „Политика“.
Стотици хиляди сърби се събраха в Белград преди 10 години, след президентските избори, чийто резултат всички смятаха за фалшифициран. Тълпата имаше една единствена цел – да свали от власт човека, въвел народа във войни, дипломатическа изолация и икономически срив.
Милошевич управляваше над едно десетилетие, брутално репресираше различните мнения и поведе народа си на война със Словения, Хърватска, Босна и Косово, докато накрая Югославия се разпадна, предизвиквайки изключителни икономически санкции от Запада.
Тълпите от хора пред белградския парламент изискаха оставката му, след което атакуваха сградата и я подпалиха.
Събитието, станало известно като Октомврийската революция, принуди Милошевич да признае загубата си и да се оттегли няколко часа по-късно, а през 2006 година почина в ареста на Хагския трибунал, където срещу него се водеше дело за геноцид.
За 10 години Сърбия се промени много, като напредъкът й бе белязан от убийството на премиера Зоран Джинджич през 2003 година, но сега желанието на страната за членство в ЕС я дърпа напред.