Турция е готова да предприеме наземна операция в Ирак, за да елиминира всяка заплаха, която възникне срещу нея. Това обяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу в интервю за телевизия "Канал 24", цитиран от АФП и БГНЕС.
"Ако има заплаха срещу Турция, готови сме да използваме всичките си ресурси, включително наземна операция..., за да отстраним тази заплаха", каза той. И допълни, че има предвид забранената в Турция Кюрдска работническа партия (ПКК).
Според него е неприемливо положението, при което ПКК използва територията на Ирак за свои бази.
Той предупреди също, че страната му ще използва и по-решителни мерки, ако сирийската кюрдска партия Демократичен съюз, която Анкара подозира във връзки с ПКК, не изтегли силите си от град Манбидж, разположен на левия бряг на река Евфрат.
В същото време по-рано тази седмица Анкара заяви, че от базата си Башика в северен Ирак вече е извършила артилерийски острел срещу терористичната групировка "Ислямска държава".
Припомняме, че Турция провежда и наземна операция в Сирия, като основните й цели са отново бази на ПКК. това стана повод за критики към Анкара от страна както на САЩ, така и на Русия.
Една сухоземна операция на турската армия би създала допълнително напрежение в близкоизточната криза. Причината е, че Ирак отказа предложението на Анкара да участва в офанзивата. Турското правителство пък води спор с иракското относно присъствието на турски войски във военната база "Башика", близо до Мосул. Те пък отговориха, че само обучават кюрдски бойци за участието им в битката за Мосул.
"Знаем, че турците искат да участват. Благодарим им, но това е нещо, с което иракчаните ще се справят", заяви иракският премиер след среща с американския министър на отбраната Аштън Картър в Багдад преди началото на офанзивата за Мосул на 17 октомври.
Премиерът Бинали Йълдъръм заяви само преди два дни, че "Турция засега не е нужно да взема активно участие в наземната фаза от операцията, но Анкара не е удовлетворена от обещанията на Вашингтон и Багдад за неучастие и при необходимост е готова да предприеме действия и да се включи с въздушни удари, например".
"Турция не може да бъде безразлична към ситуацията в Ирак, като се има предвид 350-километровата граница с тази страна. И не може да остане безучастна на фона на масовите убийства, потенциалната вълна от бежанци и сблъсъци в граничната зона. Ние ще предприемем действия, ако е необходимо. Готови сме за това, тъй като обещанията на САЩ и Ирак шиитските милиции и ПКК да не участват в операциите в Мосул не ни удовлетворяват", каза Йълдъръм.