Възможността авиационният сектор в Германия да бъде блокиран през следващата седмица заради обща стачка на германските авиодиспечери става все по-голяма, предаде The Local.
Авиодиспечерите могат да излязат в ефективна стачка от сряда (12.10.11), тъй като преговорите за нов колективен договор с работодателя Deutsche Flugsicherung се провалиха. Диспечерите искаха да излязат на протест още през август, но тогава германският съд наложи забрана и постанови спорът да бъде решен с арбитраж.
Причината за стачката е искане на диспечерите за увеличение на възнагражденията, по-добри условия на работа и повече възможност да влияят на управлението. Диспечерите искат 6,5% увеличение на заплатите, но от Deutsche Flugsicherung са съгласни на 5,2%.
В Германия годишната заплата на авиодиспечерите е между 72 хил. и 130 хил. евро.
Забавяния в полетите може да има още от понеделник (10.10.11), тъй като тогава ще има срещи на персонала на големите германски летища. Във Франкфурт срещата ще е между 2 хил. служители и се очаква да продължи един час.