Европейската комисия предложи на Гърция 7 милиарда евро мостово финансиране, за да може Атина да покрие дълговете си през юли, като използва Европейския механизъм за финансова стабилност.
Това се казва в официален документ на изпълнителната власт в ЕС, с който разполага Reuters.
Предложението предвижда мостовият заем да има максимален падеж до 3 месеца, а ще се приспадне към парите, които Гърция ще получи по линия на спасителния фонд на еврозоната. Общият размер на договорената сума е 86 млрд. евро, отпуснати за 3 години.
Предложението за използването на Европейския финансов механизъм за стабилност (ЕМФС) е оспорвано. Против са Великобритания и Чехия.
За разлика от спасителния фонд на еврозоната, ЕМФС е общоевропейски фонд, подкрепен от бюджета на ЕС и следователно всички 28-те правителства на държавите членки трябва да дадат одобрението си.
Само че решенията реално се вземат с квалифицирано мнозинство. Това значи, че, ако 16 страни, които представляват 65% от населението на ЕС, са съгласни да подкрепят Атина, мненията на Чехия и Великобритания няма да има никакво значение.
Всъщност въпросните 7 милиарда евро ще отидат по две направления. На първо място със средствата Атина ще може да изкупи обратно облигациите от ЕЦБ и плати просрочените си вноски към МВФ.
В крайна сметка обаче, ако кредиторите няма да отпуснат и едно евро, докато не видят гласувани реформи в гръцкия парламент.
Междувременно стана ясно, че утре вероятно ще стартират преговорите за отпускане на кредит и от спасителния фонд на еврозоната.
Финансовите сътресениа в Гърция вече взеха "кадрови жертви". Първият заместник-министър на финансите в Гърция Надя Валовани е подала оставка. В писмо до премиера Александър Ципрас да посочва като мотив за оставката, че е против договорките с кредиторите.