Унгария ще реши наесен дали да приеме или отхвърли бъдещите бежански квоти, коити Европейският съюз ще я задължи да изпълнява. Допитването до унгарския народ по важната тема за разпределението на мигрантите в ЕС ще се проведе септември-октомври, съобщи говорителят на кабинета на премиера Виктор Орбан - Антал Роган, цитиран от БГНЕС.
Планът за референдума най-напред ще бъде одобрен от парламента, след което президентът Янос Адер ще трябва да определи датата.
"Задължителният характер на бежанските квоти поставя под въпрос националния суверенитет”, заяви Роган.
Унгарското правителство има изключително твърда позиция спрямо миграционния наплив към Европа. През октомври миналата година страната вдигна ограда по южната си граница и ограничи преминаването на човешкия поток през нейната територия.
В последствие Будапеща реши да оспорва в Европейският съд решението страните-членки да разпределят 160 000 бежанци помежду си на квотен принцип. Така или иначе по този план за половин година бяха преместени само 598 души.
Идеята на премиера Виктор Орбан за национално допитване по въпроса дойде преди споразумението между ЕС и Турция за реадмисия на мигранти. По силата му Анкара се съгласи да приеме обратно опитващите се да влязат нелегално в ЕС мигранти през гръцките острови, а в замяна да изпраща на Европа регистрирани сирийски бежанци.
През март Будапеща даде правомощия на вътрешния министър, ако прецени, да затвори бежанските лагери в страната.
"Унгарската конституция забранява "ислямизацията", защото този документ защитава унгарския език и култура”, категоричен бе Орбан. И допълни, че конституцията налага на правителството да се противопостави на какъвто и да е вид масова миграция, която би застрашила тези принципи.