Агенцията на Европейския съюз за безопасност на външните граници (Фронтекс) планира да проведе през октомври стрес-тест за надеждността на границите на Евросъюза. Това съобщава ръководителят на Фронтекс Фабрис Лежери в публикувано днес интервю в германския вестник "Велт ам Зонтаг".
Стрес тестовете са част от новия регламент на "Фронтекс” който ще влезе в сила до седмици. Една от целите му е по-добра охрана на границите предвид засиления натискът от нелегални мигранти.
При тестовете ще се анализират слабите места и ще се разиграват различни сценарии по въздух, вода и море. Целта е да се провери доколко държавите са готови да реагират в кризисен случай по външните граници на ЕС. Конкретните сценарии тепърва ще се уточняват.
Трябва по-добре да се подготвим за кризисната ситуация, казва Лежери и добавя, че няколко страни-членки в ЕС вече са изразили готовност да участват в проверката - сред тях Германия и Гърция.
Според информация на "Велт ам Зонтаг" към тези страни ще се присъединят Румъния, Словения и Финландия. Искаме да установим доколко страните са готови за извънредна ситуация на външните граници на ЕС, подчертава Лежери и уточнява, че сега се съгласуват конкретните сценарии.
В публикацията не се споменава България. При разговор на четири очи с гелманския канцлер Ангела Меркел вчера българският премиер Бойко Борисов е поискал България да получи допълнително не само техническа, но и финансова помощ за охрана на границите ни наравно с Гърция. Меркел се е съгласила да съдейства за това искане на страната ни, съобщи бТВ, позовавйки се на свои източници.
Изявлението на Лежери идва след поредното предупреждение от Анкара, че ако споразумението между Турция и ЕС не бъде задействано, Европа ще бъде поставена пред огромен риск". В момента на територията на южната ни съседка има 3 млн. мигранти.