По случай 25-тата годишнина след експлозията в ядрената централа в Чернобил в Киев се проведе четиридневна международна конференция, информира АП. Поредица от срещи даде да се разбере, че почистването на следите от катастрофата ще бъде скъпо и опасно начинание и през следващите десетилетия.
Оценките от последиците на най-сериозния ядрен инцидент, засегнал голяма част от Европа обаче се различаваха, поради което не събитието бяха постигнати формални заключения и не страните не излязоха с единен документ по време на срещите.
Най-важният ефект от конференция бе събирането на обещания за финасиране на обща стойност 550 милиона долара за строежа на новия саркофаг, който да съхранява експлодиралия реактор през следващото столетие. Сумата обаче е по-малка от 740-те милиона евро, които са необходими за построяването и на второ съоръжение, което да съхранява отработеното ядрено гориво от централа.
Щом огромният похлупак бъде завършен и плъзнат върху реактора върху релси, което се очаква да се случи през 2015 г., работниците ще могат да започнат да разглобят реактора и да изваждат стотици тонове силно радиоактивен материал отвътре. Все още не е ясно обаче какъв точно ще бъде процесът колко ще струва.
"Към момента не разполагаме все още с процесите, но работим по създаването им”, каза Игор Грамоткин, директор на изведената от експлоатация атомна централа пред делегатите от конференцията.
Около 115 хиляди души бяха евакуирани от централата след взрива на 26 април 1986 г., като в 30 километровата зона в момента живеят минимален брой хора, пожелали да се върнат в родните си места.
По време на събитието генералният секретар на ООН Бан Ки-мун използва случая да призове за цялостно преразглеждане на стандартите за ядрена безопасност и за засилване на ролята на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в светлината на ядрената криза в Япония.