Швеция ще обмисли да даде своя принос към следвоенните мироопазващи сили в Украйна. Това заяви премиерът Улф Кристершон, цитиран от "Ройтерс".
Той обаче подчерта, че преговорите трябва да напреднат, преди да бъде взето такова решение.
Кристершон направи изявлението си, след като британският премиер Киър Стармър изрази готовност да изпрати британски войници в Украйна за мироопазващи задължения в опит да покаже на САЩ, че европейските н страни трябва да имат роля в преговорите за прекратяване на войната.
Запитан дали Швеция желае да допринесе за тези сили, Кристершон отвърна: "Ние ще участваме в тези дискусии и, разбира се, това е абсолютна възможност".
"Трябва да има много ясен мандат за тези сили, но не смятам, че това е възможно, докато не напреднем повече в преговорите. Но ние в Швеция обикновено сме част от укрепването на сигурността в нашата част на света, така че предвиждам да бъдем част от това и този път", изтъкна той в кулоарите на военно учение в столицата Стокхолм.
На свой ред щведският външен министър Мария Малмер Стенергард заяви, че първо трябва да се постигне справедлив и устойчив мир, който зачита международното право.
"След като установим такъв мир, трябва да гарантираме, че той може да бъде поддържан и тогава нашето правителство не изключва нищо", отбеляза тя.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио пристигна в Саудитска Арабия днес преди очакваните разговори с руски официални лица, насочени към прекратяване на почти тригодишната война на Москва в Украйна.