"Шотландия остава в ЕС! Отделяме се от Обединеното кралство, след като с гласовете на Англия, Уелс и Южна Ирландия Великобритания ще излезе от Европейския съюз". Това заяви категорично на срещата си с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц премиер-министърът на Шотландия Никола Стържън. Шулц прие ръководителят на Шотландия като независим държавник, равен на останалите 27 лидери на страните-членки на ЕС, пристигнали в Брюксел за Срещата на върха, посветена на бъдещата раздяла с Вликобритания.
Първият министър на Шотландия потвърди и в Брюксел твърдото намерение на шотландския народ да остане в Европейския съюз, въпреки резултатите от референдума във Великобритания на 23 юни, предаде Ройтерс.
Припомняме, че през 2014 г. в Шотландия бе проведен референдум за отделянето й от Обединеното кралство и в крайна сметка след всичките критики и заплахи за санкции от страна на европейските инстит, здравият разум сред населението надделя и това не се случи. На миналия референдум медиите определиха резултата за оставане на Шотландия във Великобритания като "избор между ума и сърцето", защото страната имаше нужда от единния европейски пазар, но и искаше най-накрая да се отърве от Англия.
Сега обаче Шотландия има невероятния шанс "да улучи с един удар два заека като хем получи своята мечтана от векове независимост от британската корона, хем по най-легитимен начин запази множеството си привилегии в Обединена Европа и развее знамето си в Брюксел като една от пълноправните 28 страни-членки на ЕС.
След среща с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, премиер-министърката Стърджън обяви пред чакащите я журналисти: "Шотландия е решена да остане в ЕС". Тя беше усмихната, щастлива и видимо доволна от разговора си с председателя на най-важната европейска институция.
Шулц път от стоя страна отговори лаконично и дипломатично: "Слушах и разбрах!". Без този път да има каквито и да било коментари за прибързано емоционално решение от страна на Шотландия и призиви за разубеждаване.
След огласяването на резултатите от референдума, Стърджън оцени като много вероятно в Шотландия да бъде организиран втори референдум за независимост след всенародното допитване от 2014 г., когато спечели лагерът за оставане във Великобритания. А междувременно такава петиция за национално допитване вече върви с пълна сила.
Шотландското правителство одобри подготовката за повторен референдум за независимост от Великобритания, съобщи Стърджън преди дни. И каза, че Шотландия ще започне незабавни консултации с Европейския съюз за защита на своите интереси.
Очевидно намеренията на ръководството на Шотландия вече се реализират. И в Брюксел вече нямат нищо против. Най-вероятно това е начинът да накажат досадните, вечно оплакващи се, недоволни от всичко и много специални ва всяко отношение британци – галениците на Европа.
На провелия се на 23 юни референдум 51,9% от британците гласуваха за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, а 48,1% се обявиха срещу това. Общо 17,4 млн. души са предпочели "Брекзит", за сметка на 16,1 млн., които са за оставането в общността. Категорично в подкрепа на напускането гласуваха Англия и Уелс, докато столицата Лондон, Шотландия и Северна Ирландия подкрепиха оставането в съюза.
През септември 2014 г. предложеният от шотландските националисти референдум за независимост завърши с поражение. 55% гласуваха срещу отделянето на Шотландия от Великобритания. Лидерката на Шотландската национална партия Никола Стърджън предупреди по-рано Лондон, че ако англичаните гласуват за излизане от ЕС, едно такова решение може да повлече след себе си провеждането на втори референдум в родината на уискито.
Съвсем на другия полюс са нещата в Ирландия където политическите лидери отказват да се вслушат в призивите на народа в Северна Ирландия и Ейре и да се обединят.