Експерти от ПП "Русенски Лом” следят със сателит движението и поведението на някои от застрашените видове, обитаващи парка, съобщават от Изпълнителата агенция по горите.
Уникалното изследване е в рамките на проекта "Ломовете – център за опазване на скалогнездещи птици” по Оперативна програма околна среда.
Сателитният предавател е сравнително малко устройство, което се прикрепва на гърба на птицата със специални презрамки. Предавателят тежи между 50 и 70 грама, така че птицата свиква напълно с тежестта му и може да го носи до края на живота си.
Устройството има соларен панел, който зарежда батерията с енергия от слънцето, и премахва зависимостта от стандартните батерии.
Вече два месеца представителите на ПП "Русенски Лом” следят движението на черния щъркел Петърчо чрез сателитен предавател, с който е маркирана птицата. От тогава работи и камерата в гнездото му.
От началото на август египетският лешояд Грошко се също се сдоби с такъв предавател. Очаква се лешоядът да излети след 20 август, от когато ще започне набирането на информацията.
Сателитните предаватели позволяват на експертите орнитолози да проследяват полета на птиците почти в реално време, да научават повече за начина им на живот и за местата, които посещават.
Това ще даде възможност за събиране и анализиране на информация за заплахите, пред които са изправени редките видове.
Бухалът ще бъде следващата птица, маркирана с радио предавател до края на месец август.